Oletko valis palaamaan 50 luvun elintasoon?
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011961504.html
Pienemmät asunnot
Yksi auto
Kotona ruoka tehdään
Eväät töihin
Ei kaukomatkoja
Yksinkertaista elämää
Kommentit (118)
Kuulostaa suorastaan ihanalta.
Tosin aika samaa eletään nyt jo, asunto vain on 300m2
Minähän olen koko ikäni elänyt noin. Vaatteita on minimi, turhaan ei ostella. Eteisen matotkin 25 vuotta vanhat, laskin eilen. Tosin jo kulahtaneetkin.
Otan oikeastaan aina eväät töihin.
En suostu maksamaan 10-15e lounaasta.
Ajatella. Jollekin toimittajalle tavallinen elämä on palaamista 50-lukuun. Auto sentään, 50-luvulla ajettiin polkupyörällä.
Elän jo noin. Ei se olisi minulle ongelma. Kuluttavalle keskiluokalle se olisi ja tulee olemaan ongelma. He kärsivät eniten, heillä on eniten menetettävää.
Yksi auto? Hevospelillä mentiin vielä maaseudulla.
No jos lapset muuttaa omilleen, niin en mä seitsemää huonetta tarvii. Ja autoja on aina ollut vaan yksi, turha niitä on tuolla parkkiksella seisottaa eikä ole edes varmaa, että löytyisi parkkipaikkaa useammalle autolle.
Ihan normaalia elämää. Otan aina eväät mukaan töihin muutenkin. Kaukomatkoja tehdään ehkä parin vuoden välein, mutta ei ne ole mulle mikään elinehto.
Ei tuollaisessa elämässä ole mitään vikaa. Normaalia elämää.
Vierailija kirjoitti:
Yksi auto? Hevospelillä mentiin vielä maaseudulla.
Meidän suvussa on aina ollut autoja. Mutta tekivät taksikuskin hommaa vielä 50-luvulla.
Eli mä saan pitää auton, sinä et.
Minä elän jo noin. Kaikki täsmää. Poislukien talo, jossa asun, on isohko. Mutta jos se jeesaa, että se on huonokuntoinen?
Eikös ne Amerikassakin halua takaisin sinne vanhoihin hyviin aikoihin. Maga. Persut samanlaista taantumuksellista väkeä.
Lapsuutei 60-70-luvulla talonmiesperheen lapsena oli ihan onnellista, vaikka ei olutkaan kaikkia näitä hienoja juttuja ja elektroniikkaa. Elettiin sillä, mitä on ja vaikka ei suurituloiset vanhemmat olleetkaan, niin aina oli tarpeeksi ruokaan ja normaaliin elämiseen. Rahaa jäi ylikin omaan hehtaarin kokoiseen mökkitonttiin. Suorituspaineet eivät olleet niin suuret kuin tänä päivänä eikä työ kuormittanut niin paljon. Ei ollut pakonomainen tarve matkustella ympäri maailmaa monta kertaa vuodessa. Ainoat epämiellyttävät asiat oli isän ryyppääminen aina vapaalla ja kylmän sodan uhka.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Yksi auto? Hevospelillä mentiin vielä maaseudulla.
Meidän suvussa on aina ollut autoja. Mutta tekivät taksikuskin hommaa vielä 50-luvulla.
Eli mä saan pitää auton, sinä et.
Jokainen luo oman elämänsä. Se, mitä sinun suvullasi on joskus ollut, ei tarkoita että sinulla olisi automaattisesti sama. Sinun pitää tehdä oma elämäsi ja ansaita autosi.
Vierailija kirjoitti:
Valis??
Hän elää jo noin.
Miksi pitäisi?
Kehitysmaalaiset takaisin kotiinsa ja elämä nousuun.
SDP/vasemmisto ei halua poistaa työttömiä kehitysmaalaisia maasta, vaan tyytyy leikkaamaan kaikilta. Minusta olisi tärkeämpää lähettää wolttikuskit ja taksikuskit takaisin turvallisiin maihinsa.
Ennen vasemmisto ei hyväksynyt mamutusta, se vastusti sitä vimmatusti, nyt se on sen pääasia.
Mikä on muuttunut?
Silloin ennen vasemmisto edusti duunareita jotka olivat töissä. Nyt vasemmisto edustaa veronimijöitä, jotka eivät käy töissä, vaan saavat erilaisia tukia. Siksi vasemmisto haluaa lisää veronimijöitä maahan jotta se saa lisää äänestäjiä.
Aina kun puhutaan Suomen taloudesta, löytyy syyt maailman kriiseistä ja talouskasvu on aina ihan nurkan takana. Sitten onkin helppo vältellä ikävät puheenaiheet, kun syy aina käännetään maailman kriiseihin eikä mietitä mikä Suomessa on vialla. Ihmettelen, miten niin moni muu maa on kasvanut maailman kriiseistä huolimatta.
Tottakai, en ymmärrä tätä kitinää siitä jos elintasoa joudutaan laskemaan roimasti.