Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten pääsisin eroon alkoholista?

Vierailija
29.10.2011 |

Olen suurkuluttaja, ja kärsin tästä itsekin. Tälläkin viikolla olen juonut jo 3 päivänä. Tiistaina 2 punaviinipulloa, torstaina 2 punaviinipulloa, perjantaina 10 kpl 0,5 litran siideriä.



Olen ollut suurkuluttaja jo 4 vuotta. Juominen alkoi huonosta avioliitosta exän kanssa. Join suuruuni ja ahdistukseeni. Nykyään minulla menee hyvin, on hyvä miesystävä, ihanat lapset, mukava työ, ystäviä. Silti juon vanhasta tottumuksesta, tavan vuoksi, jota en kykene muuttamaan.



Juomiseni aiheuttaa ongelmia kaikilla elämänalueilla, siitä tulee riitaa miehen kanssa, töissä on rankkaa krapulassa, inhoan sitä että lapseni joutuvat näkemään äitinsä juovan ja ystävät pelkäävät että yhteiset illanviettomme päättyvät siihen että minä vedän överikännit.



Miksi en pysty lopettamaan? Suurin toiveeni olisi että pystyisin lopettamaan alkoholin käytön kokonaan.



Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
29.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun juon 1-2 sidua/ olutta miltei joka päivä. Tapajuomista tuokin.



Mutta ap, yritä edes vähentää. Keksit arki-illoiksi jotain muuta tekemistä, ettei tule viiniä juotua. 2 pulloa illassa on tosi paljon!



Lähtiskö sun miesystävä vaikka iltakävelylle niinä iltoina, kun tekee mieli juoda? Tai lähdette kylään, leffaan, syömään? Jotain muuta, kuin kökkiä kotona juomassa.



AA-kerho varmaan auttaa, jos vaan saat otettua sen ekan askeleen sinne suuntaan.



Tsemppiä!

Vierailija
2/15 |
29.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi kun olisin edes tuossa tilanteessa, että pystyisin jättämään juomisen max kahteen siideriin kerralla. Siitä ei sentään tule känniin tai krapulaan. Känniin tai krapulaan ne juomisen aiheuttamat ongelmat yleensä liittyvät.



Nyt kaipaisin konkreettisia neuvoja tai kokemuksia, millä tämän juomisen saisi loppumaan.



AP

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
29.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

varaa aika lääkärille niin siitä se lähtee,en usko että vähentäminen sinun tapauksessasi enää auttaa.pyydät nyt antabukset ansi alkuun.

Vierailija
4/15 |
29.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ehkä ammattiapuakin saadaksesi purettua ahdistukset, jotka laukaisivat juomisen sinulla.

Hyvä, kun tiedostat, että elämäsi moni osa-alue kärsii juomisestasi, sillä moni ei enää ymmärrä ajatella noin, vaan toimii itsekkäästi.



Opettele juomaan aluksi vähemmän. max lasillinen viiniä kerralla. Älä osta juomia!!

Vierailija
5/15 |
29.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuin sen pullon vinkkua. Koeta onnistutko vähentämään tuolla tavalla.

Vierailija
6/15 |
29.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Otat yhteyttä a-klinikalle heti maanantaina.

Sinulla on jo paha riippuvuus.

Helppoa se juomisen lopettaminen ei taida olla.

Voimia sinulle!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
29.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ja kun viina vie, on lasillinen viiniä sama asia kuin nälkäiselle näkkärinkulma, janoiselle yksi kulaus vettä. Eli ihan yhtä tyhjän kanssa. Mutta jos kotiin ostaa ainoastaan minipullon viiniä, se jää juomatta, koska siitä ei ole mitään iloa :D

Vierailija
8/15 |
29.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

huono avioliitto ja eron jälkeen meinasi mopo karata juomisen kanssa. Mulle ei sovi kuin lopetus kokonaan, eli ei sitä yhtäkään lasillista. Toisaalta helppoa kun ei tarvi arpoa mitä juotavaa ostais ja paljonko (onko se paljon vai vähän) ja mitä pitäis huomenna tehdä ja pystyykö jne.

Yllättävän helppoa se oli, luulin paljon vaikeammaksi. Tarvitsi vaan haluta tarpeeksi, ja sulla tuntuu sitä halua jo olevan.

Tsemppiä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
29.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai päihdelääketieteeseen erikoistuneella yksityisellä lääkärillä. Jos oikeasti tahdot lopettaa, niin nykyään paljon apua saatavilla, yksin siinä harvoin onnistuu.



Tiedän, että tavallisen, töissä käyvän ihmisen on jotenkin vaikea hakea apua juomiseensa, mutta kun saa repäistyä itsensä siihen, niin jälkikäteen ei voi kuin ihmetellä, miksei voinut tehdä sitä aikaisemmin.



Itse olen jo neljä vuotta ollut lähes ilman viinaa sellaisen lääkkeen kuin naltrekson avulla. Ei vaan tee enää tippaakaan mieli juoda, vaikka ko. lääkkeen kanssa juoda saisikin (päinvastion kuin antabuksen, joka ei oikeasti auta, ellei rinnalla ole jotain muutakin, esim. AA:ta tms). Olen saanut myös kaksi ystävääni, ne joiden kanssa yhdessä eniten ryyppäsimme, menemään lääkäriin, ja kumpikin heistä on myös päässyt eroon alkoholista. En tiedä, sopiiko tuo lääke sinulle, mutta se tai joku muu, yksin ei kannata ongelman kanssa jäädä.

Vierailija
10/15 |
29.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miesystäväni ei hyväksy juomistani, hän ei itse juo oikeastaan ollenkaan, mikä on tosi hyvä asia. Hänen seurassaan kontrolli siis pelaa. Harmi vaan, että hän on iltatöissä ja minä päivätöissä. Minulla on siis illat aikaa juoda salaa.



Olen pyrkinyt siihen, että joisin vain yhtenä päivänä viikossa, eli perjantaina, koska minulla on viikonloput töistä vapaat. Arkena yritän keskittyä muihin asioihin. Joinakin viikkoina tämä toimii, joinakin (kuten tällä viikolla) taas ei.



AP

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulin vain kertomaan että minulla on nyt meneillään 5. päivä ilman alkoholia. Vieroitusoireita on ollut, mutta ei todellakaan tee mieli taas ratketa. Haluan aloittaa uuden paremman elämän, johon ei kuulu alkoholiriippuvuus. AA:ssa en ole vielä käynyt, vaan tähän asti on menty omalla tahdonvoimalla. Viikonloppu edessä, ja tiedän että tulee olemaan todella vaikeaa olla sortumatta viikonloppuna, kun olen kuitenkin vapaalla.

Vierailija
12/15 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kantsii kyllä hakea apua!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
03.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiva lukea täältä, että en ole yksin ongelmani kanssa. Alkoholia on kva nautiskella, mutta oma käyttö on riistäytynyt vaikka muut eivät sitä tiedä ja huomaa. Osa ystävyyssuhteista kuolleet, haluaisin pyytää apua yhdeltä tai kahdelta oikeasti luotettavalta ystävältä, mutta en kehtaa. Muutama ystävyyssuhde kuollut ja nyt vasta ymmärrän miksi😡. Apua on vaikea pyytää ja heikkouksia tunnustaa. Toivottavasti opin.

Vierailija
14/15 |
03.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anna se mulle!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
03.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päihdelinkki ja a-klinikka. Suosittelen! Elämä raittiina on kivaa <3 Tsemppiä!!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi seitsemän