Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vähän rahaa, mutta ruokaa olisi saatava... Vinkkejä?

Vierailija
16.11.2011 |

Nyt on tilanne se, että laskujen ja pakollisten menojen jälkeen palkasta jäi tilille vain 286e. autoa en onneksi omista, joten bensaan ei rahaa kulu.

Elikkä tuolla 286e olisi parjättävä 2.12 asti jolloin tulee veronpalautukset (7000e) ja tilanne helpottaa.



Perheessämme on 2 aikuista ja 1 lapsi. molemmat syömme töissä ilmaisen lounaan ja lapsi syö hoidossa arkena. Eli kotona syömme arkena illallisen ja iltapalan ja viikonloppuna tietty kaikki ateriat.



Vinkkejä ruuista, jotka olisi halpoja ja terveellisiä?

Kommentit (17)

Vierailija
1/17 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

2 viikkoa ja vajaa 300€!!! Mitä te normaalisti syötte, jos tuo ei riitä?



Meitä myös 2+1, viikon ruokalasku pyörii 120€:ssä, ei ilmaisia lounaita enkä lue hintalappuja kaupassa vaan ostan mitä mieli tekee.



Provo?

Vierailija
2/17 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

meitä on 5 henkeä ja viikossa menee 100 euroa ruokaan! se sisältää vaipat ja pesuaineet ja siteet ja kaiken paitsi vaatteet ja bensan!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/17 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meksikolaista, pitsaa, hampurilaista tms. Hyvin riittää rahat.



Sitten kun sulla on oikeesti tiukkaa, niin suosi laatikoita, keittoja, kanan reisikoipia jne.

Vierailija
4/17 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käykää joka päiväkaupassa ja katsokaa mitä parilla kympillä saa.

Vierailija
5/17 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

sillon voit päättää laitatko joukkoon lihaa lainkaan. Ilman lihaakin hernekeitto on proteiinipitoista ruokaa. Hintaa hernepussilla on jotain 70-80c.



Perus makaronilaatikko ja kaalilaatikko on kans halpoja ja hyviä... Lihan voi korvata tai sitä voi "jatkaa" soijarouheella, joka on halvempaa.



Muut keitot on myös hyviä, halpoja ja riittoisia ruokia.

Vierailija
6/17 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meitä on kuusi, tarvittaessa viikon ruat saadaan alle 100e:lla sisältäen kahvin, vaipat, pesuaineet, siteet, wc-paperin jne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/17 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä te oikein syötte? Vilpitön kysymys. En vaan ymmärrä minkälaisia valintoja pitäisi tehdä että laskun saa noin pieneksi. Ei hedelmiä eikä vihanneksia?

Vierailija
8/17 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noin 200e. Joten meille tuo 286e on kahdelle viikolle vähän.



Kerran viikossa syödään ravintolassa (se mukana tuossa 200e). Ja ostellaan paljon luomuo, joka on kallista, lisäksi käytämme paljon vihanneksia ja hedelmiä ja osa niistäkin on arvokkaita, varsinkin sesongin ulkopuoliset.



Mutta kait sitä pitää nyt loppukuu tinkiä noista luomu jutuista... :(

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/17 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jätätte ne ravintolakäynnit



suunnittelet ruuat hyvin etukäteen eli hyödynnät edellisen päivän ruokaa/aineksia seuraavana päivänä.



Esim. kun teet pastakastikkeen (luomunaudan jauhelihaa, sipulia, porkkanaa raasteena, kesäkurpitsaa raasteena, pari tölkkiä tomaattimurskaa - ja kaikki luomuna) niin laitan puolet kastikkeesta pakkaseen ja käytät esim. seuraavalla viikolla riisin/perunan/pastan kanssa.

Porkkana-/kesäkurpitsaraasteella saa ruokaa "jatkettua" helposti ja yhdestä kastikkeesta saa monta annosta. Itse teen noin aina, en niinkään säästösyistä vaan siksi, että näin jauhelihatomaattikastikkeesta saa huomattavasti terveellisemmän ja monipuolisemman version.

Desi tai kaksi tuota kastiketta riittää hyvin tomaattisen jauhelihakeiton pohjaksi, lisäksi mausteet, kasvikset, liemi.



Kasvikset (myös luomut) ovat suht edullisia, niillä tuskin ruokalaskunnen nousee, syy lienee muualla.



Vierailija
10/17 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin jos tuossa on käytössä olevat rahat 2 viikolle, en ajattelisi sen kaiken olevan vain ruokakauppaa varten. Kyllä lapsiperheellä täytyy olla aina sen verran rahaa, että saa vaikka antibioottikuurin jos lapselle tulee korvatulehdus. Ja voihan itsekin sairastua. Mulla nyt toinen ab-kuuri menossa+muut lääkkeet siihen päälle.



Voi tulla kutsu jonkun lapsen kaverin synttäreille, lahja pitää hankkia. Tai töissä kerätään kolehti jonkun 50v lahjaan.



Kyllä aikuisen pitää varautua siihen, että pakollisten menojen jälkeen jää muutama kymppi tällaisiin odottamattomiin menoihin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/17 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä pakko teidän on käydä joka viikko ravintolassa? Ja ihan pelkää ruokaa, ei juomia ollenkaan, vai?



Sinun sijassasi tinkisi mieluummin ravintolakäynneistä ja ostaisin vaikka kotiin jotain ... hyvää.

Vierailija
12/17 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan aidosti kuulisin mielelläni, miten oikein tuolla rahalla pärjäätte! Meillä menee ainakin 200 joka viikko ruokaan, siinä summassa ei ole ulkona ruokailua, emme polta tupakkaa, ja lapset eivät enää käytä vaippoja.



Jos teen vaikka makaronilaatikon, joka on vielä tosi halpa ruoka, niin kuitenkin siihen kauppareissuun menee vähintään 10 e (makaroni 1, jauheliha 3, kasvikset 2,5, maito 1,5, leipä 2). Tuossa ei siis ole edes leivän päällisiä! Maito meillä pitää olla laktoositon lasten vuoksi, ja sitä menee litra per päivä. Ruoka riittää tasan yhdeksi päiväksi meidän neljän hengen perheessä.



Viikonloppuisin pitää tehdä ainakin kaksi lämmintä ruokaa, ja leipää menee tolkuttomasti, aamulla ja illalla. Hedelmiä ja vihanneksia. Vihanneksien haluan toki olevan suomalaisia. Jos yhtään haluaa "ylimääräistä", vaikka perjantaisin karkkia, niin menee helposti satanen jo pelkästään viikonlopun aikana. Sitten päälle pesuaineet ym.



Laittakaa vaikka jotain listaa viikon ostoksistanne vinkiksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/17 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

saa 5-6 hengelle ruuat, vaipat ym. viikoksi. Olen näitä ketjuja aina lukenut, mutta ihan tarkkaa kauppalaskua ei ole kukaan esittänyt.

Musta tuntuu että menee väkisin viikossa 200€ ja jos jotain ylimääräistä pitää ostaa niin homma karkaa ihan lapasesta.

Meillä yleensä ostetaan kaikki ateriat kaupasta, 2v. kaksosille pitää ostaa jonkin verran vaippoja ja purkkiruokaa syövät joinakin päivinä. Syödään aika paljon jugurttia ja viiliä ym. ilta ja aamupalaksi, lapset ja mies syö kaurapuuroa. Yksi lämmin ateria päivässä (puuron lisäksi), muuten menee sitten miehen evääksi yövuoroihin joku valmisateria kaupasta, mutta niitä ei ole kuin pari kertaa viikossa. Ai niin ja kahdelle kissalle pitää myös ostaa ruokaa. Kasviksia ja hedelmiä en osta kovin paljon, tahtoo jäädä syömättä, mies ei syö mitään hedelmiä. Kasviksia laitain ruokiin pakastepusseista, mun mielestä edullisia ja helppoja käyttää tarpeen vaatiessa.

Vierailija
14/17 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos lähialueenne kauppojen roskikset eivät ole lukituissa tiloissa ja jos uskallat/kehtaat, niin kokeile dyykkaamista. Joskus voi tehdä tosi monipuolisia löytöjä.



Ja näin viileään vuodenaikaan kylmäketjukin on kunnossa.



Eihän se ihan sallittua taida olla, muttei moraalisesti ajateltuna suuren suuri rikos kuitenkaan, jos on rahan kanssa tiukkaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/17 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noin 200e. Joten meille tuo 286e on kahdelle viikolle vähän.

Kerran viikossa syödään ravintolassa (se mukana tuossa 200e). Ja ostellaan paljon luomuo, joka on kallista, lisäksi käytämme paljon vihanneksia ja hedelmiä ja osa niistäkin on arvokkaita, varsinkin sesongin ulkopuoliset.

Mutta kait sitä pitää nyt loppukuu tinkiä noista luomu jutuista... :(

ap

niin näkyy ruokalaskusssa heti. Eikä luomustakaan tarvitse tinkiä kun ostaa vain perusaineksia: HeVi-osastolta ostaa tarjousten mukaan ( nyt pitäisi löytyä kaalta ja juureksia hyvin) , pirkalla on halpoja luomutuotteita, ostat sämpyläjauhoja ja teet pari-kolme vuokaleipää, suosi kuivapapuja, soijarouhetta/paloja, perus maitotuotteita ja kananmunia lihan ja kalliiden erikoistuotteiden sijaan jne. Jos et halua luopua sesongin ulkopuolisista vihanneksista ja hedelmistä tai muista elintarvikkeista, osta ne pakasteena/säilykkeenä. Vaikkakin uskon että näillä pienillä parannuksilla jää rahaa kyllä herkutteluunkin.

Vierailija
16/17 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

rahoilla eli ymmärrän hyvin että tuntuu ettei riitä!



Itsekkin täällä hetken aikaa sitten kyselin kun rahaa oli vähän ja sain piiiitkän ketjun aikaiseksi siitä miten 6 henkinen perhe tulee 150e kuussa toimeen :D



Naurettavaa, en tiedä mitä hiekkaa ja kiviä noissa perheisä syödään koska kyllä ihan perusruoka maksaa.



Toivottavasti joku tulee tähän ketjuun kertomaan näistä ihme pennin venyttäjistä joilla tuntuu että raha se vaan riittää ja riittää ja riittää... minuakin kiinnostaa millä ihmeellä???



Ja en tarvitse ruokalistaa jossa on pelkkiä kauden kasviksia vaan myös aamuapalat, lounas, välipala, päivällinen ja iltapalat. Ei kai sitä aamuisin nyt juitenkaan vedetä kauden kasviksia, ne on näiden supersäästjien lemppariruokaa :D

Vierailija
17/17 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

shoot the moose!!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi kolme