Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Trumpin sotaministeri ostaa veronmaksajien rahoilla kaikkea kivaa itselleen.

Vierailija
18.03.2026 |

Asiasta uutisoineiden Independent-lehden ja Newsweekin mukaan Hegseth hyväksyi yli 93 miljardin dollarin edestä laskuja viime syyskuussa. Lehtien mukaan rahaa paloi muun muassa luksusruokatuotteisiin ja iPadeihin. Asia selviää liittovaltion, osavaltioiden ja paikallishallinnon menoja tarkkailevan Open the Booksin kirjanpidosta.

Lehtien mukaan Hegseth käytti pelkästään rapu- ja hummeripäivällisiin yhdeksän miljoonaa dollaria.

Kirjanpidon mukaan Hegseth on hyväksynyt myös 140000 dollarin edestä donitsilaskuja ja 124000 taalan piikin, joka käytettiin uusiin jäätelökoneisiin.

Huonekaluihin Pentagon käytti 225 miljoonaa. Monen sadan miljoonan potista käytettiin 12000 dollaria hedelmäkoreja varten suunniteltuihin telineisiin.

Löytyypä ministeriön kulupuolelta myös yksi Steinway & Sonsin flyygeli (99000 dollaria), joka sijoitettiin ilmavoimien esikuntapäällikön kotiin, kallis viulu (26000 dollaria) ja käsintehty japanilainen huilu (21750 dollaria).

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
18.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siellä oikein mällätään! 

Vierailija
2/5 |
18.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pienen hallituksen ja tiukan talouskurin puolue.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
18.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja Suomessa Fortumin toimitusjohtaja sai valtiolta Porchen sähköauton, koska köyhällä ei ole varaa.

Vierailija
4/5 |
18.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta ilmainen terveydenhuolto, sehän se kommunismia ja hirvittävää olisi!!!

Vierailija
5/5 |
18.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis kuuluuko ministeriön budjettiin ostella päälliköille jotain sadan tonnin flyygeleitä? Ja ostelevat donitseja 140 000 dollarilla samaan aikaan kun hegseth uhoaa että armeijassa ei saa olla läskejä?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän neljä