Mikähän mun selässä on vikana? Vihloo alaselästä, pakaran yläpuolelta. Välillä tuntuu kuin "sähköttäisi" takareiteen
Ilkeän tuntuista. Levossakin tuntuu, tai oikeastaan melkein enemmänkin silloin, istuessa tai maatessa.
Kommentit (33)
Se on välilevy turahtanut hermoa painamaan. Mee lääkäriin kiireellä siinä vaiheessa kun pissit lirahtaa housuun
Iskiashan se. Liikunta auttaa vähän, älä jää sohvan pohjalle.
sitä se napostelu ja sohvalla makaaminen tekee...
Vierailija kirjoitti:
Se on välilevy turahtanut hermoa painamaan. Mee lääkäriin kiireellä siinä vaiheessa kun pissit lirahtaa housuun
Tai kakkoset
Iskias eli välilevy. Liikkuminen auttaa. Kävely esimerkiksi. Älä venyttele liikaa. Se ei tee välttämättä hyvää.
Jos joku liike tekee kipeää, niin älä jatka sen tekemistä.
Mulla on jo kuukauden verran, säryt vaan paheni ja nyt sit fysioterapiaa ja ortopediltä pistoksia selkään. Kortisoonia nyt lopussa. Säryt ovat vähenneet mutta eivät vielä ihan poissa. Olivat kyllä infernaalisia särkyjä, kävelin talossa yökaudet kun en nukkua voinut. Päivällä kun liikkui meni suht koht mukavasti ilman särkyjä. Ortopeedillä olen käynyt tietty. Eka kertaa tämmöinen ja olen 70 plus.
Se johtuu yleensä liian kovasta sängystä.
Vierailija kirjoitti:
Tilaisin ambulanssin.
Mihin?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Tilaisin ambulanssin.
Mihin?
No sinne missä ap asuu. Voi olla vakavaakin.
Vierailija kirjoitti:
Tilaisin ambulanssin.
Mulla säryt helpottaa kun nukkuu lattialla retkipatjalla.
Minulla myös ja usein. Joko selän spinaalikanavan ahtauma, sellainen on minulle tulossa.
Mutta ennemminkin välilevyn pullistumiin, minulla kaksi. Tuo on selästä tuskin lonkan kulumisesta peräisin.
Hermosärky ja se tuntuu myös nukkuessa. Uni ei tule kun vaihtaa kylkeä jatkuvasti.
Ollut jo monta kuukatta. Sain juuri prednisolonia, kortisonia, ja uskon, että se vihdoin on auttanut.
Muulloin aina diklofenakkia 100 mg tai arcoxia 90 mg, ibuprofeenia 600 mg päivässä.
Nyt sitten novaminsulfonia, se ei pilaa vatsaa, voi ottaa useamman kerran, jos tarvitsen sitä kortisonin kanssa. 50 mg/50 mg päivässä kortisonia ja sitten 20 mg joka toinen päivä. Yritän saada itseäni kivuilta ja vihlomiselta tasapainiin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Tilaisin ambulanssin.
Mulla säryt helpottaa kun nukkuu lattialla retkipatjalla.
Nukutko selällään? Minä nukun kyljellä ja retkipatja ja kova alusta ei käy.
Onko sulla pitkä koukkunokka, mustat takkuiset hiukset, luuta, kissa ja kahvipannu.... ?
Vierailija kirjoitti:
Tilaisin ambulanssin.
Toivottavasti omakustannuksella.
Minä veikkaan bursiittia.
Itselläni on ollut välilevyongelmia eikä tuo kuulosta siltä kun kipu on pakaran päällä. Bursiitti on yleensä naisten vaiva. Kipikapi lääkäriin niin saat fysioterapiaa ennenkuin kroonistuu.
Iskias