Onko nyt hyvä aika ostaa kesämökki?
Vai kannataako oottaa vielä hintojen laskua? Onko muita jotka tämmöstä miettii? Budjetti olisi meillä noin 250000. Meille tärkeä päästä veden äärelle mielellään merenrannalle.
Kommentit (12)
aina on hyvä aika ostaa kesämökki, kateelliset ja varattomat sanoo toista. Mökin hankinta 19v sitten oli elämäni parhaita päätöksiä.
Kesämökeissä on se piirre, että niitä ei siinä määrin ole pakko myydä kuin asuntoja. Eli jos hinnat ovat alhaalla, niin valinnanvaraa on heikommin. Jos hyvä mökki löytyy ja budjetti siihen riittää, niin en niin kamalasti miettisi, onko hyvä vai huono aika ostaa.
Uskon ennemminkin hintojen eriytymiseen kuin yleiseen laskuun. Lähellä kasvukeskuksia, veden äärellä olevien hyväkuntoisten mökkien hinnat nousevat ja toisessa ääripäässä huonokuntoisten kuivanmaanmökkien hinnat muuttotappioalueella ilman rantaa eivät kelpaa kellekään.
Jos taas tarkoitat yleistä suhdannetta, niin minusta nyt ei ole sen enempää lama kuin nousukauden huippukaan. Vaan se on varmaa, että keväällä mökit ovat kalleimmillaan vuodenaikaa ajatellen.
Rannikolla pitää hinnat muualla laskee..
250t saa jo aika hyvän mökin. itse ostin 2022 oman ihanan mökin pienen järven rannalta 50 t. ehkä hinnat ei tästä enää huikeasti laske.. tosin itse ostin siksi, että halusin, en siksi,että hinnat olisi ollu erityisen alhaalla.
No ainakin syyskaudelle kannattaa siirtää osto kun monet haluavat eroon mökistään.
Jos niitä sopivia ja mieluisia mökkejä on tuon tuosta myynnissä eikä ole väliä minkä ostaa, niin miksei sitä voisi odottaakin.
Jos taas tuntuisi siltä että juuri tuon mökin haluaa, ja rahaakin noin hyvin, niin antaa mennä.
Minulla ainakin kodin tai mökin osto vaatii ihastumisen juuri siihen tiettyyn kiinteistöön, joten kun sellainen on tullut niin ei siinä enää mietitä.
Nytkin katsellaan hiljaksiin mökkejä. Ajatuksena tosin muuttaa pysyvästi, jos ihana paikka löytyy.
Nyt on vielä lunta niin on hyvä aika myydä "rantamökki" joka on oikeasti pellon laidalla. Keskelle peltoa vaan tuttu äijä kairaamaan pilkkireikää kaljapalkalla.
"Hyvin on tullut siikaa ja kuhaa tuosta järvestä, ihan pahaa tekee kun pitää myydä, yhyy."
Milloinkaan ei ole hyvä aika ostaa työmaata itselleen. Olipa suorastaan tyhmä kysymys.