Ovatko vanhempansa lapsuudessa menettäneet ihmiset vahvempia henkisesti?
Esim eivät valita pikkuasioista vaan tietävät mitä ne elämän oikeat ongelmat ovat, ovat myös kypsempiä kuin muut saman ikäiset. Mutta onko myös henkisesti vahvempia?
Kommentit (14)
Tunnen erään jo kypsään ikään ehtineen miehen joka menetti äitinsä lapsena. En todellakaan sanoisi vahvaksi tai sitkeäksi. Ei jaksa normaalia työelämää, on sitoutumiskammoinen ja vaikea parisuhteissa, katkera ja uhriutuva.
Vanhempien läsnäolo antaa henkistä vahvuutta varmasti enemmän kuin kasvaminen muiden hoivassa.
Ei. Tunne-elämä jää heillä kehittymättä. Ovat usein kovia ihmisiä. Usein hankaliakin.
Minun tuttava alkoi juomaan . Kaunis ja rikas mies....Nyt on maan alla.
Toisin kuin väitetään, vaikeudet eivät useimpia mitenkään vahvista.
Ikävä kyllä, monista tulee Riikka Purran kopioita. Henkisesti häiriintyneitä. Persoonallisuushäiriöisiä.
Oletko tosissasi ap? Kärsimys jalostaa ja muuta soopaa.
Vierailija kirjoitti:
Toisin kuin väitetään, vaikeudet eivät useimpia mitenkään vahvista.
Totta, vaikeudet eivät vahvista ketään.
Eikös ne mene sosiaaliviranomaisten huostaan ja sijoitukseen
Ainakin tuntemani teininä orvoksi jäänyt on tosi heikko, kateellinen ja katkera, suuttuu ja hermostuu helposti ja näkee elämässään vain negatiiviset asiat. Hänen mielestään toisilla on ollut helpompaa eikä kenelläkään niin vaikeaa kuin hänellä.
No ei