Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mäkihyppääjät käyttävät hyaluronihappoa

Vierailija
06.02.2026 |

YLE tänään:
Maailman antidopingtoimisto (Wada) on saanut talviolympialaisissa tehtäväkseen poikkeuksellisen tutkimuksen.

Mediatietojen mukaan Wadan tutkijat selvittävät, ovatko mäkihyppääjät ruiskuttaneet peniksiinsä hyaluronihappoa kilpailuedun saavuttamiseksi.

Tutkinnasta kertoo muun muassa brittiläinen The Guardian -lehti. Väitteet nosti esiin ensimmäisen kerran saksalainen Bild-lehti.

Bildin tietojen mukaan jotkut urheilijat ovat ruiskuttaneet peniksiinsä hyaluronihappoa, jotta saisivat hyötyä hyppypukujensa mittauksissa. Hyaluronihappo voi tehdä peniksestä tilapäisesti tavallista paksumman, kertoo The Guardianin haastattelema urologi Eric Chung.

Samalla, kun Wada selvittää väitteiden todenperäisyyttä, urologi Chung varoittaa kopioimasta kikkaa kotikonstiksi. Hänen mukaansa siihen sisältyy huomattavia riskejä.

Huono pistotekniikka tai väärä annostus voi aiheuttaa epämuotoisuutta ja seksuaalista toimintahäiriötä. Pahimmassa tapauksessa seurauksena voi olla kuolio ja peniksen menetys, Chung sanoo.

On kova hinku saada olympiamitali, kun sen hinta voi olla loppuelämä ilman penistä...

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi neljä