Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Muita hoitajia?
05.02.2026 |
Viime aikoina on tullut entistä enemmän esiin se että moni kokee että työtä ei ehdi tehdä kunnolla. Työssä on jatkuvia keskeytyksiä ja pää on kuin Haminan kaupunki.
Ollaan keskusteltu että ahdistaa jo ihan kun virheiden mahdollisuus kasvaa päivä päivältä, kun kiire on niin kova jo.
Itsekin lähden lähes joka päivä töistä niin että jään miettimään teinkö kaiken minkä piti ja teinkö kaiken oikein. Tällä alallaan yksikin pieni esim lääkejako virhe voi olla kohtalokas. Vaikka olisi kuinka tarkka, virheitä sattuu koska ollaan ihmisiä.
Miten tätä jaksaa? Olen tehnyt tätä työtä jo 20v eikä koskaan vielä työtä ole ollut näin kuormittavaa ja kiireistä.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
I feel u. Olin ennen sairaanhoitajana yhden erikoisalan osastolla, saatoin useasti olla osaston ainut sh eli vastuussa ihan kaikesta. Meillä oli töissä todella osaavia ja päteviä lähihoitajia mutta helposti kaikki vähänkin vaativammat asiat siirettiin mulle. Ja tietysti ymmärrän iv yms lupa-asiat (lhlla on myös lupa pistää esimerkiksi im ja tämä kuuluu lääkelupiin näyttöineen mutta eivät halua jos ei ole pakko :D) . Siinä sitten hoidat omien potilaiden lisäksi myös muiden, ja vastaat koko osaston lääkehoidosta, lääkärin kierroista, toimenpiteistä jne.. No muutaman vuoden jaksoin sitä älytöntä stressiä ja murehtimista että tuliko kaikki tehtyä, ja kirjattua kun ei ole aikaa.. Olen vielä luonteeltani todella tunnollinen joten useasti yöt meni sängyssä pyörien ja potilaiden asioita miettien.
Siirryin tekemään lähihoitajana vaihtelevasti keikkalaisena pelkkää yötyötä tai iltaa hoivakoteihin, ja vaikka omat ongelmansa sielläkin niin kyllä on ihanaa mennä töihin kun ei tarvitse stressata jo etukäteen sitä vastuuta ja henkistä kuormitusta. Tekee vain perushoitotyötä ja tuntee että sen voi tehdä hyvin ja kunnolla (ja tietysti samalla tuoda sitä shn osaamista myös muiden hoitajien ja asukkaiden avuksi). Kkpalkassa eroa reilu 200e, ei todellakaan haittaa yhtään.