Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Helsinki laskee, että vaaditut jättisäästöt saa kasaan irtisanomalla tuhat lääkäriä

Vierailija
04.02.2026 |

Helsingissä ja Husissa arvioidaan, että hallituksen toivomia uusia sote-säästöjä on mahdoton ottaa mistään nopeasti, koska kaikki nopeat temput tehtiin jo.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.02.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

OrpoPurran hallitus ehdottaa lakimuutosta, joka leikkaisi Helsingin sote-rahoitusta pysyvästi 102 miljoonalla eurolla vuoteen 2029 mennessä.

 

Helsingin sosiaali-, terveys- ja pelastuspalvelujen toimialajohtaja Juha Jolkkonen sanoo, että säästöt vastaavat tuhannen lääkärin irtisanomista tai 1500 vanhusten hoivapaikan poistamista.

Vierailija
2/4 |
04.02.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokoomuksella on nyt kiire ajaa persujen kanssa sosiaali -ja terveyspalveluita alas, koska muiden puolueiden kanssa noiden alasajaminen ei enää onnistuisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.02.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Helsingin sosiaali-, terveys- ja pelastuspalvelujen toimialajohtaja Juha Jolkkonen sanoo haastattelussaan, että näin isoa pysyvää leikkausta ei ole mahdollista toteuttaa. Näin siksi, että Helsinki on jo nipistänyt esimerkiksi tiloista ja hallinnosta ja kaikesta mahdollisesta, kun se on toteuttanut jo sadan miljoonan säästöohjelmansa.

Vierailija
4/4 |
04.02.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä vika terveydenhoidoissa oli ennen tätä uudistusta ? tämä korjaus oli huononnus ja ilmeisesti lopetus

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän viisi