Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mihin kaikkeen karppaajat käyttää voita

Vierailija
12.11.2011 |

kun eivät laita leipän päälle eikä leivontaan.

Meneekö tuuanlaittoon niin paljon, että siksi voit kaupoista loppu?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
12.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ne syö tietysti paketin voita aamupalaksi, lounaalla toisen jne.



Mutta tosissaan; en itse karppaa, mutta käytän voita leivontaan, koska tykkään sen mausta enemmän kuin näiden "kevyttuotteiden" mausta. Monet sekasyöjät ovat vaihtaneet kevyet rasvaseokset myös voihin ja paljonhan sitä menee vaikka yhteen pullataikinaan. Nämä kaikki kotitarveleipurit yhdessä käyttävät aika paljon enemmän voita kuin kaikki karppaajat omassa ruokavaliossaan.

Vierailija
2/6 |
12.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytän leivontaankin. Esim. mutakakkuun menee 200 g. Eniten voita menee ihan paistamiseen. Rasvaa tulee ostettua ehkä puolitoista kertaa niin paljon kuin ennen. Voita "sellaisenaan" käytän munavoissa, jota syön usein aamupalaksi kasvisten kanssa.



Olen huomannut, että moni ei-karppaajakin on jättänyt leivontamargariinit ja paistamisessakin vaihtanut oikeaan voihin. Margariinit ovat saaneet kritiikkiä ja voi varmasti maistuu jokaisen suussa paremmalta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
12.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun joku on hankalasti saatavana, sitä hamstrataan. Koska meidän kaupassa voita ei ole, meillä on nyt kokonainen ja lopuilllaan oleva voipaketti, rasiamallinen voi ja vähäsuolainen voi jääkaapissa.

Vierailija
4/6 |
12.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paistamiseen toki, mutta myös esim. kukkakaalimuusin sekaan tai muihin kasvislisäkkeisiin "piilorasvana", karppileivän päälle, maustevoina, jotkut laittava jopa ihan kahvin sekaan jne. jotta saavat tarpeeksi rasvaa päivän mittaan.



Karppileivonnaisiakin on :)

Vierailija
5/6 |
12.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siihen kaikkeen, mihin en näitä muovirasvoja käytä

Vierailija
6/6 |
12.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perunan, pastan ja riisin korvaaviin kasviksiin laitan usein voita.



Teen muuseja, paistettuja kasviksia (munakoiso imee hurjasti voita, valkosipulipavut on supernopea lisäke), laatikoita jne. Höyrytetyn kukkakaalin tai parsakaalin päälle laitan voinokareen.