Miksi koulussa nykyään annetaan lapsille ns. satataulukko matematiikassa, ei ennen
Kommentit (13)
On se että nyt 2lk pitäisi jo pikku hiljaa osata laskea jo ilman sitä, poika vaan tukeutuu siihen. Kamala huuto jos edes yritän ottaa sitä pois, vinkkejä.
Osaa laskea ilmankin sitä, autossa laskettu autoja yms. ,mutta ei koulutehtävissä
En osaa neuvoamuuta kuin että kestä se kamala huuto ja pakota poikal askemaan ilman. Jo parin kotitehtäväkerran jälkeen hän ymmärtää, että OSAA laskea ilmankin. Meillä ainakin ongelma oli ihan siinä, ettei lapsi tiennyt/tajunnut/uskonut osaavansa ilman...
apuvälineet ovat sallittuja ja jopa suotavia.
Suosittelen apuvälineiden käyttämistä myös kotona.
Maailma muuttuu ja opitaan ymmärtämään, että apuvälineitä voi käyttää.
apuvälineet ovat sallittuja ja jopa suotavia.
Suosittelen apuvälineiden käyttämistä myös kotona.Maailma muuttuu ja opitaan ymmärtämään, että apuvälineitä voi käyttää.
sitä satataulukkoa on pakko käyttää myös kokeissa. Ainakin se oli siinä vaiheessa jo opettajalle ISO ongelma. Ongelma, jonka minä äitinä jouduin ratkaisemaan.
Terveisin se jonka lapsella oli aikaisemmin ollut sama ongelma...
Tiedätkö onko annettu kaikille luokan oppilaille?
joka useimmiten säilytetään koulussa. Muuten se olisi aina joillakin kotona, kun sitä koulussa tarvittaisiin. Sataruudukko on käytössä kaikilla tätä kirjasarjaa käyttävillä oppilailla. ( Jos ope onohjannut sen ottamaan kuoresta ulos...)
ihan normaali kirja, joka oli kaikilla käytössä. EI ollut tuo sarja, jossa oli tuo "välinekuori" - sekin on ollut yhdellä lapsellamme.
Ei sitä kannata "kavahtaa". Ei mene aikaakaan, kun lapset yksi kerrallaan jättävät sen käyttämisen. Se otetaan pulpetille, mutta pärjätään ilman sitä. Ei siihen kukaan "koukkuun" jää.
Trust me!
Ei mammojen tartte itsekseen päättää, että nyt on aika vierottaa!
Nimenomaan.
Eikä koskaan ole tarvinnut sanoa, että "Nyt sitten kukaan ei enää ota satataulukkoa esille!!" eikä ole tarvinnut niitä takavarikoida.
Siitä luovutaan luonnollisesti, pikku hiljaa. Kolmasluokkalaisillakin se vielä saa mielihyvin olla käytössä.
Eikä kenenkään ole pakko sitä käyttää. Joku ei koe sitä omaksi apuvälineekseen ja sillä hyvä.
Kyselee alle kouluikäisten äiti...
en oikein ymmärrä kysymystäsi
Konkreettinen apuväline auttaa lukukäsitteen automatisoitumisessa