Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Muistatteko tarkasti mitä tiettynä vuotena tapahtui?

Vierailija
22.01.2026 |

Olen ihmetellyt tätä asiaa aiemminkin ja nyt, kun kaverit lataavat someen näitä 2016 muisteluita, niin asia taas konkretisoituu. 

Minä en hahmota elämääni vuosina ja jos joku nyt kysyy, että mitä teit vuonna 2016, niin osaan kertoa sen verran, että lapseni oli tuolloin kuusivuotias (laskin syntymävuodesta) ja että olin töissä firmassa xx (jossa olen edelleen) ja asuin jo paikassa xx (jossa siis asun edelleen). Muuta en muista, en todellakaan mitään tehtyjä viikonloppumatkoja, mitä asioita tapahtui töissä tai millaisia työtehtäviä mulla oli, harrastinko jotakin erityistä, missä vietin pääsiäistä tai ketä sukulaisia tapasin. 

Onko tämä normaalia? Olenko ainoa, joka ei muista, mitä minäkin vuotena on elämässä tapahtunut pois lukien todella isot asiat eli esim. lasten syntymät? 

 

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
22.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ihmetellyt samaa ja tullut siihen tulokseen, että nuo pitkiä selostuksia vuodesta 2016 tekevät ihmiset varmaan selaavat päiväkirjaa tai kalenteria, ja tekevät sen pohjalta noita postauksia. Ei kai kukaan muista, että kymmenen vuotta sitten kesäkuussa olin lomalla kolme päivää mökillä ja oli lämmintä mutta kauheasti hyttysiä ja veli paistoi siinä lettujakin iltaruoaksi. 

Vierailija
2/12 |
22.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä en muista edes sitä, mitä tein viime viikolla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
22.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enhän mä pitkään aikaan ollut seurannut edes omia ikävuosia,kunnes työkaveri kysy minä vuonna olen syntynyt. Sit se sano mun iän ääneen ja mulla loksahti suu auki. Et olenko mä jo noin vanha? 

Vierailija
4/12 |
22.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotkut puhelimet tekee kuvakirjastosta tällaisia muistoja, tapahtui vuonna 2016. 

Vierailija
5/12 |
22.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanhan  muisti alkaa jo heikentyä, en muista varmaksi tapahtuiko joku asia eilen vai toissapäivänä. Toki ne tapahtumat ovat aika tylsiä ja usein samanlaisia pävästä päivään.

Vierailija
6/12 |
22.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Jotkut puhelimet tekee kuvakirjastosta tällaisia muistoja, tapahtui vuonna 2016. 

Tuosta minäkin parhaiten muistan. Ostin näköjään itselleni purjejollan.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
22.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus mietin että pitäisikö matkustaa yhteen kaupunkiin ulkomaille. Sitten aloin miettimään, että mähän olen käynyt siellä joskus kymmenen vuotta sitten. Ei vissiin ollut ihan mieleenpainuvin paikka kun ei mitään muistikuvia alkuun ollut.

Vierailija
8/12 |
22.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuonna 2016 isäni sai vakavan sairauskohtauksen, sain töistä potkut, mies sairastui vakavasti ja lapsi muutti ulkomaille. Todellakin muistan viimeisen viikonlopun, kun kaikki oli vielä hyvin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
22.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle taas on ollut aina helppo mieltää tapahtumia vuosilukujen mukaan. 

Vierailija
10/12 |
22.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen aina joutunut käyttämään muistiani enemmän kuin ns. keskivertopulliainen, joten ehkä sen vuoksi muistan asioita melko tarkasti. Mutta siitä huolimatta en sentään muista joka vuodelta, että 23.3. söin savustettua kanaa.

 

Muistan ns. isoja juttuja, jotka tapahtuivat tiettyinä vuosina - omalta kannaltani kiinnostavia asioita, vaikka ne eivät todellisuudessa sellaisia olisi olleet. Esim. helmikuussa 1980 Puolan jääkiekkomaajoukkue voitti suomen Lake Placidissa lukemin 5 - 4. Heräsin yöllä seuraamaan peliä, oli ihan herätyskello soimassa sitä varten. 30.4.1986 join pullollisen Kossua. Kyseessä oli ensimmäinen pulloni. Vuonna 1987 olin Ahveniston moottoriradalla Giants of rock -tapahtumassa kuuntelemassa Helloweenia, Dioa ja muita bändejä. Vuonna 1988 käytin ensimmäistä kertaa tietokonetta. 10.11.2018 muutin nykyiseen asuntooni.

 

Että onhan näitä. En tiedä, miksi minulle jäävät asiat tällä tavalla mieleen, mutta niin vain tapahtuu. En onneksi kaikkea muista, se olisi aikamoinen kuorma. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
22.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitkän ja vaihtelevan työuran vuoksi voin yhdistää tapahtumia siihen, missä olin silloin töissä. 

Vierailija
12/12 |
22.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko tuo nyt niin vaikeeta muistaa? Vedetään jotain suoraan muistista.

-2016 exä jätti ekaa kertaa, parin viikon päästä homma jatkui ja muutaman kuukauden päästä jätti lopullisesti. 

-Olin yliajalla koulussa ja jäljellä oli yksi kurssi ja oppari.

-Tein opparia ja kiertelin sitä varten eri firmoja. 

-Olin vuokrafirmalla siivoamassa rakennustyömaata.

-Valmistuin koulusta. 

-Olin työttömänä. 

-Kuuntelin paljon Skandaalin ei pysty biisiä, kun samastuin siihen.

-kävin paljon yhden kaverin kanssa syömässä ja jumitimme eräällä aukiolla paskaa jauhaten. Kesällä siitä aukiolta meni yks Titta ohi pyörällä, kysyttiin sitä jäämään, mut se ei kerennyt jäädä jauhamaan, koska tuli juuri kaupasta.

-Tämä työtön kaveri ei halunnut alentua toimeentulotuelle, koska se oli kuulemma noloa ja tähän sanoin, että siinäs kärsit, kyllä mä otan sen muutaman satasen mielelläni enemmän. Kyllä se sitten lopulta haki sekin.

-Alkuvuodesta jäi vuokra maksamatta ja se oli tosi noloa ja hävetti ilmoittaa se vuokranantajalle. Vuokranantajana oli tosi mukava herra joka soitteli välillä ja kyseli talon kuulumisista.

-Opiskelijakaverin äiti kuoli syöpään vuoden alussa. Lähetti whatappissa viestin, että ei alkanut hyvin tämä vuosi. Vastasin jotenkin typerästi, että hajosko auto taas tien päälle? Samainen kaveri oli muuttanut Rovaniemelle ja tuli kesällä käymään.

-Rallien aikaan tavattiin Jyväskylässä kaksi porukkaa suomenruotsalaisia, jotka ei olleet edes keskenään tuttuja. Toinen porukka oli Vaasasta ja toinen Porvoosta ja yhden naisen nimi oli Pernilla. Muistan keskustelusta sen, kun tämä Pernilla paasasi jotain ruotsiksi tällä vaasalaiselle, johon se vastasi "vitut ole". Se oli jotenkin hauskaa. Saman illan päätteeksi kadulta löytyi joku vihervassari kitaristi, joka soitteli random biisejä pyydettäessä. Aamua koittaessa se rupes selittää yhteiskunnan ongelmista ja omasta ideologiastaan. Lopuksi kun lähdettiin, niin kaveri sano, että tää oli turha rasti jäädä.

-Oisin saanut töitä Oulusta, mutta se oli niin kaukana ja sain töitä Helsingistä minne oli melkein yhtä pitkä matkaa. Muutin Helsingin Malmille. Kämpän ovessa oli sama sukunimi kuin exällä. Naapurin akka huusi usein miehelleen joka onnistu seuraavana kesänä polttamaan asunnon.

-asuntoja kävin ennen tuota katsomassa Myyrmäestä ja toisen kanssa olis pitänyt mennä jonkun vihreä irokeesisen tyypin kanssa Selloon kahville, jossa haastattelisivat uuden vuokralaisen. Tyyppi rupesi sitten itse sooloilemaan aikaisemmin sovitulla tapamisajalla, että klo 14:00 vaikka olin sanonut, että 14:00 olen jo junassa matkalla kotia. Sanoin, että unohdetaan koko juttu.

-Pyörin paljon Helsingin keskustassa, kävin aikani kuluksi Keravalla, mulla ei ollut kavereita Helsingissä ja asunnolla oli vain sänky, niin tutkin paljon uutta ympäristöä.

-Ostin iphone 7 ja se oli heti ekasta päivästä lähtien pettymys ja surkein älypuhelin minkä omistin. Olin menossa junassa porukoille, kun avasin sen paketin ja masenti kun sillä ei voinut leikkiä ilman sim-korttia ja silloinen sim-kortti oli liian iso siihen. Se maksoi muistaakseni 1029€. Puotin sen melkein heti myös työpaikan vessan lattialle ja heti tuli jälki.

 

Tulsihan tuota muutakin, kun jaksais muistella ja kirjoitella, mutta jätän tuohon.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä neljä