Oletteko perinnönjaossa jotenkin huomioineet sen, että yksi sisaruksista on ottanut ison hoitovastuun vanhemmasta?
Kommentit (41)
Vierailija kirjoitti:
se yksi sai enemmän kuin muut.
No paljonko enemmän?
Serkusten kanssa yksi kuka jonkinverran aattelin vaati enemmän ja saikin hyvän summan, kukaan ei vastustanut . Itse ajattelin summan olevan melko hyvä.
Ei siellä mitään vaadita vaan se menee perintökaaren mukaan.
En ole, enkä myöskään aio ottaa. Vastuunottaminen ei mitenkään kuulu perinnönjakoon.
Tämä on huomioitu jo vanhempien ollessa vielä aktiivisia ja terveitä. Yksi sisaruksista sai suuren ennakkoperinnön. Se velvoittaa. Ei ole tarvinnut huomauttaa asiasta. Kaikki on hoitunut hyvin.
Sille olisi pitänyt vanhempien maksaa eläessään, muistaen sivukukut ja muut työnantajamaksut.
Valitettavasti ei huomioitu. Hoidin äitiä, veljeni ei. Perintö jaettiin silti 50/50. Ja kyllä, vituttaa.
Sai se yksi enemmän joka eli ikänsä vanhempien siivellä.
Mun vanhemmat on vielä elossa, mutta on sovittu että kaikki jaetaan tasan juuri perintökaaren oletuksen mukaan. Olen itse toivonut tätä, vaikka olen kahdesta lapsesta ainoa jonka kanssa vanhemmat ovat tekemisissä ja siten kaikki auttamisvastuu on minulla.
Nuo osiat pitää sopia jo hyvissä ajoin eikä alkaa sitten perukirjoituksessa vaati jotain.
Helpoin tapa on se että vanhemmat tekevät testamentin jossa määräävät heitä hoitamaan sitoutuneelle ylimääräisen osuuden perinnöstä.
Vanhempi voi huomioida tätä sisarusta taloudellisesti vaikka sen hoitamisen aikana, eikä muuttaa perintöä sen mukaan. Perintö on perintö, ei palkka hoitotyöstä.
Toki perintöä saa väännellä melkeinpä miten haluaa, mutta se on yhtä alhaista kuin lakimiesten sotkeminen perheriitoihin muutenkin. Jos haluaa elää kuin rotta ja varmistaa että muutkin sen tietävät niin siitä vaan. Suosittelisin kuitenkin jättämään tuollaiset asiat sikseen ja keskittymään muihin asioihin. Jos haluaa käydä oikeutta niin ei sisarusten, vaimon, lasten äidin, tai vanhempien kanssa. Tuo on alhaista ja erittäin rumaa. Nämä perhesuhteet ovat pyhiä.
"Valitettavasti ei huomioitu. Hoidin äitiä, veljeni ei. Perintö jaettiin silti 50/50. Ja kyllä, vituttaa."
Ei pidä olettaa mitään vaan ottaa puheeksi asia jo hyvissä ajoin ja kysyä että aikovatko muut kompensoida jotenkin jos sellaista kaipaa.
Vierailija kirjoitti:
Sille olisi pitänyt vanhempien maksaa eläessään, muistaen sivukukut ja muut työnantajamaksut.
Muistisairaan on aika vaikea tuommoista huomioida eläessään
"Vanhempi voi huomioida tätä sisarusta taloudellisesti vaikka sen hoitamisen aikana, eikä muuttaa perintöä sen mukaan. Perintö on perintö, ei palkka hoitotyöstä."
Voi olla että rahat ovat kiinni kiinteässä omaisuudessa jolloin ainoa josta korvausta voi yhtään enemmän irrottaa on vasta se perintö.
Lisäksi huomautan, ettei vanhempansa hoito ole välttämättä mikään rangaistus ja varsinainen työ, vaan samanlainen luonnollinen toiminto kuin vaikkapa oman vauvankin hoito. Siitä saatava palkkio on jotakin muuta, kuin rahallista. Tämä tietysti pätee vain jos vanhempi ei ole ihmis perse, silloin oikeastaan ainoa mahdollisuus on ostaa hoivaa rahalla
"Muistisairaan on aika vaikea tuommoista huomioida eläessään"
Ihminen ei ole saman tien toimintakyvytön kun muistisairaus todetaan. Siinä on kyllä aikaa hoitaa niin edunvalvonnat kuin muutkin taloudelliset asiat kuntoon.
Vierailija kirjoitti:
Valitettavasti ei huomioitu. Hoidin äitiä, veljeni ei. Perintö jaettiin silti 50/50. Ja kyllä, vituttaa.
No mitä veljesi sanoi?
Vierailija kirjoitti:
Sai se yksi enemmän joka eli ikänsä vanhempien siivellä.
Se on elämänkumppanuutta ja sitä yleensä arvostetaan.
Vanhempi maksaa jo eläessään avusta veljelle, joka pystyy auttamaan. Kaikilla ei ole resursseja auttaa.
se yksi sai enemmän kuin muut.