Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Käsi sydämelle!

Vierailija
11.11.2011 |

Tietokonepelit ja ohjelmat mitä lapset katsoo, kuinka tarkkoja olette ikärajoissa? Jos lapsia eri-ikäisiä, menettekö pienimmän mukaan, tyyliin elokuvaa jonka ikäraja on 11 ei katso kukaan joka on nuorempi?



Meidän lapsella (ekaluokkalainen) ollut aggressiivista käytöstä ja mietin, johtuuko tästä että 7v. on pelannut mm. 12v. ikärajalla nintendopeliä.. :(



Kun lasten viesti on että kaveritkin saa..

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
11.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

leffoja jos isovelikin katsoo, usein kyllä aikuisen seurassa. mutta tiedänpä yhden 5v joka pelaa k18 sotapelejä... :O

Vierailija
2/6 |
11.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä laitan itsekin tv:n kiinni, jos katson töllöstä jotain Criminal Mindsia ja lapsi tulee vielä sängystä pois ja alakertaan. Vähempikin jää kummittelemaan mieleen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
11.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

nähtäväksi, siis piirrettyjä osastolta Toy Story. Pelit on tiukassa pannassa ja esikoinen, joka aikuisen kanssa saa katsoa k11 leffoja, katsoo niitä vaan pienempien olessa nukkumassa. Oma valvont atoimii hyvin, lapset tietää jo, että näitä ei katsota. Ja se nyt ei ol emikään perustelu, että joku muu saa jotain.. siinähän saa siten, mitä se teidän perheelle kuuluu?

Vierailija
4/6 |
11.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tottakai kaikki muutkin pelaa ja saa luvan mutta onko näin oikeasti?



Olen tarkkana mitä sisältö on jota lapseni katsoo tai pelaa.

Ja jos meillä olisi pieni niin ei lapset toimi kuten saavat jos se minusta on kiinni. Mahdollisesti saattaisin rajoittaa lapsien tekemisiä vaikka tuon pienen vanhemmat antaisivatkin luvan.



Meillä toimitaan kotona muutenkin niin että pienet ei tee mitä isot saa tehdä: nukkuun menee pienet aikasemmin, isompi saa olla pidempään ulkona. Samat säännöt ei koske kaikkia lapsia ja jos tilanne vaatii niin isommat lapset joustaa jos läsnä on pienempiä.

Vierailija
5/6 |
11.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oman harkintani mukaan annan katsoa elokuvia tai pelata pelejä.

Vierailija
6/6 |
11.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

että meillä on myös sallittu omille muksuille erilaisia piirrettyjä "alaikäsille". Yleensä 4- vuotiaasta on jaksanut katsoa koko leffan ja menee K7 leffat mutta lähinnä puhun nyt vaikka väkivallasta ja aikuisten leffoista ala-asteikäsillä.

Meillä naapuri antaa katsoa klo 21 tulevia leffoja tokaluokkalaisen joka sitten kehuu asiaa meille. Kyllästyin ja sanoin lapselleni että minäpä välitänkin sinusta.. Katsotaan sanooko sen naapuriin.



Kamala ihminen olen mutta aikuisten leffat ei kuulu 8- vuotiaalle eikä niillä tuo meillä katsoisi jos meillä olisi isompi lapsi joka niitä katsoisi. Vaikka kotonaan saisi luvan.



Jotkut ei vaan pidä lapsilla rajoja.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan kuusi