Kuinka paljon ajattelit panostaa rahaa jouluaaton ruokiin ja juomiin?
Kommentit (28)
Jos satasella vodkaa niin selviää vasta Tapaninpäivänä aikaisintaan.
Kolme lasta tulee puolisoineen syömään + minun vanhemmat. Kymmenelle ei ehkä ihan satanen riitä juomineen. Kinkku tulee kyllä työnantajalta ja lapset tuovat osan tullessaan.
Ei mitään käsitystä. Menen kauppaan ja ostan mitä tarvitsen ja haluan ja maksan kassalla vaaditun summan.
En tiedä vielä, se selviää vasta aatonaaton ilta-alessa. Olen joulun yksin kotona niin en välttämättä panosta senttiäkään.
30 € ruokaan. 20€ olueen ja 40€ konjakkipullo.
100-150 euroa ruokiin, ja 3 viikon loman juomiin noin 350 euroa
Kyllä varmaan 5-10 euroa riittää. Työttömänä ei ole varaa mässäillä.
Ruokiin menee varmaan joku 350€ ja juomiin 80€.
Poroa on jo pakkasessa, 7kg lihaa eri muodoissaan maksoi 200€. Tuosta tulee joulupöytään ainakin paisti. Laatikot on tehty, ei paljoa maksaneet. Veikkaan että kauppaan menee vielä 250€ ja haetaan Haaparannasta viinejä varmaan 150€ edestä. Meillä kokoontuu jouluna 4 aikuista ja yksi lapsi
Vierailija kirjoitti:
Poroa on jo pakkasessa, 7kg lihaa eri muodoissaan maksoi 200€. Tuosta tulee joulupöytään ainakin paisti. Laatikot on tehty, ei paljoa maksaneet. Veikkaan että kauppaan menee vielä 250€ ja haetaan Haaparannasta viinejä varmaan 150€ edestä. Meillä kokoontuu jouluna 4 aikuista ja yksi lapsi
Ja ostetaan siis samalla reissulla uv:n juomat, kaikki ei mene joulunpyhinä
Ei todellakaan selviä satasella. Mulle tulee vieraita ja vien ne aattona ulos syömään. Maksan tietysti kaiken.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Poroa on jo pakkasessa, 7kg lihaa eri muodoissaan maksoi 200€. Tuosta tulee joulupöytään ainakin paisti. Laatikot on tehty, ei paljoa maksaneet. Veikkaan että kauppaan menee vielä 250€ ja haetaan Haaparannasta viinejä varmaan 150€ edestä. Meillä kokoontuu jouluna 4 aikuista ja yksi lapsi
Ja ostetaan siis samalla reissulla uv:n juomat, kaikki ei mene joulunpyhinä
Ja kauppaan siis menee 150€, ei 250€
Pari saarioisten roiskeläppää, koppa kaljaa ja litran viski. eiköhän tuolla pari päivää sinnittele.
Ostan alkoholitonta glögiä, tiiviste maksanee noin nelisen euroa. Muuten aion paastota joulunpyhät. Vihaan syömistä, enkä halua pilata tunnelmaa ruoalla.
Kinkku on pakkasessa, maksoi n. 35 e, laatikot tein pakkaseen, oisko yht. Menny 15 e, tortut on pakkasessa, n. 8 e. Vielä limsaa ja rosollitarpeet ja piparkakut. Meillä ei kovin mitään makeaa kukaan syö kun aikuisia jo kaikki. Kalat vielä ostan.
Helposti.