Miten jaetaan yhdestä antennipistokkeesta 2 koneelle netti ja telkku?
Olen muuttamassa ja pitäisi tilata taloyhtiön laajakaista. Nyt en vaan tiedä montako antennipistoketta asunnossa on eli onko makkarissa omansa, kun lapsen huoneeseen tulisi netti myös tai onko olkkarissa ylipäätään 1 vai 2 pistoketta.
Nykyisessä asunnossa mulla on olkkarissa 2 pistoketta ja toisesta tulee telkku ja toisesta pöytäkoneen modeemiin netti.
Mahtaiskohan isännöitsijä tietää/osata sanoa mielipiteensä vai mitä kannattaisi tehdä? Haluaisin tilata sen taloyhtiön laajakaistan jo hyvissä ajoin että on toiminnassa kun muutetaan.
Kommentit (5)
Tuollainen jakojuttu ei siis vaikuta kanaviin tms? Ihan yhtä puupää taidan minä olla :) Siis kun ajattelin että digiboksilla pystyy tallentamaan kahta ja katsomaan kolmatta, niin jos yhdistää netin tuohon samaan, niin viekö se yhden "kanavavalinnan"?
Ihanaa olla pikkasen blondi, kun yleensä osaan tällaiset tekniset asiat...
ap
Kakkonen oli oikeassa, eli ihan prismastakin pitäisi löytyä osa, joka jakaa antennipistokkeen kahteen osaan. Näin toisesta lähtee johto telkkariin ja toisesta modeemiin (eli netti).
Nettihän ei siis toimi suoraan antennipistokkeesta, vaan sieltä johto vedetään modeemiin, ja modeemista sitten tietokoneisiin. Tai sitten hankitte modeemin, jonka kautta ainakin toiseen koneeseen saatte langattoman netin käyttöön, eli ei tarvitse vedellä johtoja niin paljoa.
Tuollainen jakojuttu ei siis vaikuta kanaviin tms? Ihan yhtä puupää taidan minä olla :) Siis kun ajattelin että digiboksilla pystyy tallentamaan kahta ja katsomaan kolmatta, niin jos yhdistää netin tuohon samaan, niin viekö se yhden "kanavavalinnan"?
Ihanaa olla pikkasen blondi, kun yleensä osaan tällaiset tekniset asiat...
ap
Taidan kysyä sieltä laajakaistafirmasta suoraan sellaista modeemia johon saa langattoman netin. ap
olen rehellisesti sanottuna puupää näissä asioissa, mutta muistelen että meillä joskus vastaava "ongelma". Mies hommasi Prismasta antennipistokkeen "haaraosan", eli näin saimme vedettyä kaksi antennipiuhaa yhdestä pistokkeesta.
Oli vain yksi antennipistoke ja vedimme antennin toiseen makkariin. Onhan se kyllä aika rumannäköinen kun johto vedetään huoneesta toiseen, mutta onnistuu kuitenkin:)
Ja maksoi vaan muutaman euron.