Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Biltema ja Ikea kahvilat

Vierailija
26.10.2025 |

Mitä ajatuksia herättää kun Biltema myy kahvia ja pullaa eurollla,  ja moni perinteinen kahvila joutuu laittaa lapun luukulle.

Jokainen osaa laskea, että tuommoista euron  kaupasta ei voi käytännössä katetta eikä voittoa jäädä, vaan se on sisäänheitto hinnoittelua.

Kun kilpailu on epäreilua, moni tavallinen kahvila joutuu lopettamaan. Yksinkertaisesti kohonneet kustannukset & heikentynyt kysyntä vaikuttavat.

Kun talous tiukentuu, kulutus siirtyy aina halvempaan. 

Mielipiteitä ?

Oletko edelleen valmis maksamaan chaiLattesta, 5€, ja käyttämään pikku kahviloita. Vai onko ketjukahvilat se juttu.

Abc kahvikupposen maksaa sekin liki 3€.

 

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
26.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kahvilat ovat kyllä tosi kalliita. Pillimehu, kahvi ja pieni tavallinen sämpylä maksaa helposti yli 12 euroa. 

Erikoiskahvi ja pulla yli 10 euroa. 

Vierailija
2/8 |
26.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Biltemassa on kyllä hyvää ja halpaa syödä sekä kahvitella. Ei muiden ryöstöhinnat ole heidän vikansa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
26.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enpä ole juuri käynyt noissa muissa kahviloissa, en ole oikein ymmärtänyt sitä ideaa missä maksetaan kymppi kahvista ja pullasta, sitten istutaan tunti muiden maleksijoiden seassa tämän yhden kupillisen ääressä ja se on sitten olevinaan ihanaa ja nautintoa.

ikeassa ja biltemassa käyn joskus, muun asioinnin lomassa. M43

Vierailija
4/8 |
26.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Biltemassa tulee käytyä usein. Kahvilla. Ei kait se nyt Bilteman vika ole.

Vierailija
5/8 |
26.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

En käynyt missään kahviloissa ennen näitä Ikeoita tai Biltemoja.

Eiköhän nuo euron kahvit ole tarkoitettu meille ihan eri porukoille...

Vierailija
6/8 |
26.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Bilteman ja Ikean "kahvilat" ovat enemmänkin välipalatankkauksiin kuin vastaisivat käsitettä kahvila. Ne ovat käteviä, helppoja piipahtaa ja ostoksia voi taas hyvin jatkaa. Vaikea kuvitella, että pari äijää lähtisi sipsuttelemaan lähiseudun kahviloihin kun kerran saa Bilteman pullan työnnettyä kerralla kurkkuunsa sekä kahvin autoon mukaan.

MInä en pidä Ikean ja vastaavien tankkauspisteistä, enkä käytä niitä. Juon haudutettua teetä, niin minut heitettäisiin varmasti niska-perse-otteella ulos, jos ryhtyisin vaatimaan teetäni sellaisen kuin sen tahdon.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
26.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei näy Puuiloissa ja Tokmanneilla euron kahveja ja pullia. Kyllä ruotsalaiset tietää myyntikikat kuten mainitut Ikea ja Biltema, ja jos ei varsinaninen kikka ole, niin tietävät miten hemmottella asiakkaitaan.

Vierailija
8/8 |
26.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asun ruotsissa. Jos asioin Biltemassa niin saatan hyvinkin käydä ottamassa korv med bröd, tai sitten tunnbrödsrullen. Myös edullinen rapuleipä heillä.

Otan mukaani ja syön autossa, tai sitten kotona.

En jää siihen kahvila osaan syömään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yhdeksän kolme