Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi ammattiliitot aina olettavat (ja vaativat), että ammattiliiton jäsen työskentelee isossa yrityksessä? Olen PETTYNYT! 😠😠😡😡🤬🤬!!!

Vierailija
22.10.2025 |

Aina ensimmäinen neuvo on ottaa yhteyttä työpaikan luottamushenkilöön. No sitten kun sanon ettei tässä lafkassa ole sellaista, liiton asiantuntija on ihmeissään ja sanoo että luottamushenkilöhän pitäisi olla. No ei täällä kukaan halua olla, koska työnantaja on savustanut kaksi edellistä pois eikä kukaan halua olla se kolmas.

Sain pienestä yrityksestä potkut pidettyäni sairaslomaa. Ammattiliitto ei halunnut lähteä puolustamaan minua, koska on epävarmaa voiko näin pieni työnantaja maksaa heidän oikeudenkäyntikuluja. Kyllä veetutti, kun samaan aikaan tämä sama ammattiliito ei säästänyt aikaa, vaivaa eikä rahaa Nokian irtisanomien työntekijöiden hyysäämiseen ja tukemiseen.

Nyt sitten tämä sama ammattiliitto järjestää kaiken maailmaan webinaareja ja jäsenlounaita työaikaan! Kun pienessä yrityksessä ei ole joustoja, ei ole mahdollista osallistua yhteenkään tallaisista, jos ei satu osumaan kesälomaan.

Kyllä seuraava työnantajani on ns. normaali työnantaja eli iso talo, mutta ammattiliitto saisi kyllä arvostaa pientenkin lafkojen duunareita ja ymmärtää niitä erittäin vaikeita olosuhteita, joissa pikkufirman duunarit kärvistelevät. Pikkufirmassa työskentelevän kannattaakin tyytyä yleiseen työttömyyskassaan.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla