Onko Helsingin ydinkeskustassa mitään hyvää onnellisuuden kannalta
Kiire, stressi, hedonistiset halut viemässä omia merkityksellisiä haluja pois, kalliit hinnat niin lompakkokaan ei tykkää, nistejä, kaupunkimaskillisia ihmisiä, kodittomia... mitä vielä.
Kysymys otsikossa, yritän poistaa tätä kyynisyyttä itsestäni näkemällä ne hyvät puolet, mutta se tuntuu tosi hankalalta.
Kommentit (16)
On toki. Pysähdyn läpikulkumatkalla aina nauttimaan siitä että olen vain läpikulkumatkalla enkä joudu asumaan täällä.
Asuin 00100 alueella 10 vuotta. Hyvää oli se, että kaikki oli kävelyetäisyydellä. Ei tarvinnut autoa mihinkään.
Vierailija kirjoitti:
On toki. Pysähdyn läpikulkumatkalla aina nauttimaan siitä että olen vain läpikulkumatkalla enkä joudu asumaan täällä.
Niin, pystyy arvostamaan elämää kaiken sen ulkopuolella. Hyvä pointti.
ap
Jugendtalot ja meri. Stockmann oli ennen mutta sekään ei ole enää paljon mitään.
En kykene auttamaan kyynisyyttäsi, eihän siellä mitään ole.
Vierailija kirjoitti:
Jugendtalot ja meri. Stockmann oli ennen mutta sekään ei ole enää paljon mitään.
Asuin melkein stokkan vieressä ja kävin siellä usein ostoksilla, koska valikoimat oli todella hyvät. Nykyään on kalpea muisto entisestä, tosin en enää asu edes stadissa, eikä ikävä ole sinne.
Ei kaupunkeja ole luotu asumista varten vaan töitä ja viihdettä, ei siellä kuulukaan asua.
Vierailija kirjoitti:
Ei kaupunkeja ole luotu asumista varten vaan töitä ja viihdettä, ei siellä kuulukaan asua.
Samaa mieltä. Lapsuudessa täällä oli kaikkea kivaa, Korkeasaari, museot, teatterit, ostoskäynnit kauppatorilla ja hallissa. Nyt ei ole juuri muuta kuin jääkiekkofaneille pelejä ja junantuomille kauralattea ja tosielämän lipunryöstötanner nuorisojengeille.
Se ydinkeskusta on vain täynnä turisteja ja heille suunnattuja hömpötyksiä kalliine hintoineen. Silakkamarkkinatkin ovat kuin varjo entisestään.
Helsinki on koti, ainakin minulle. Onhan se mukavaa kun parin kilometrin säteellä on kaikki mitä ihminen voi tarvita. Ei täällä kannata asua jos ei tarvitse mitään, mutta kyllä upeat merenrannat, uimarannat, kävelyreitit, Esplanadi, kauppatorit, loistavat hallit , valitut kahvilat esim Kappeli, Ursula, Eromanga, laivasatamat etelään ja länteen, Oodi, Senaatintori, Hesperianpuisto, Kaivopuisto ja monet muut paikat muodostavat kehyksen minun elämälleni. Upeita rakennuksia, presidentinlinna, Kansalliskirjasto , Säätytalo, Tuomiokirkko, Eduskunta , kasvitieteelliset puutarhat, Olympiastadion ovat niitä joiden jo pelkkä olemassaolo muistuttaa että olemme vapaan Suomen pääkaupungissa.
Voihan joku asua vaikka Kouvolassa, mikäs siinä jos se riittää.
Monen seksityöläisen panoluukku on Kampin tienoolla.
Ei siellä enää ole. Ennen oli.
T: paljasjalkainen
Onhan se tosi kiva pysähtyä hetkeksi nauttimaan siitä hulinasta ja pitää puhelimesta kiinni kynsin ja hampain kun nistiporukka tulee viereen riehumaan. Ehkä tässä on joku ultimaattinen zen-tila, että ollaan sujut sen ympäristön kanssa niin hyvin, että ei haittaa vaikka saisi puukosta, keho tai puhelin on vain ulkoinen asia.