Kiinalaisnaisten kannattaisi imettää eikä syöttää myrkkykorviketta (2 vauvaa kuollut)
Kannattaa imettää vauvojaan niin ruoka on turvallista.
Maitojauheskandaali laajenee Kiinassa
16.9.2008 21:35
Peräti 22 kiinalaismeijeriä on tuottanut vauvoille tarkoitettua maitojauhetta, jossa on vaarallista kemikaalia melamiinia.
Kiinan televisio kertoi aiheesta tiistaina. Asia paljastui meijereissä tehdyissä tarkastuksissa. Tarkastuksiin ryhdyttiin viime viikolla, kun melamiinia sisältänyttä maitojauhetta tavattiin kiinalaisen Sanlu-meijerin tuotteista.
Sanlu keskeytti maitojauheen tuotantonsa ja määräsi saastuneet tuotteet pois markkinoilta. Kaksi pikkulasta on kuollut ja yli 1 200 on sairastunut munuaissairauksiin juotuaan maitojauheesta tehtyä juomaa.
STT-AFP-REUTERS
Kommentit (11)
Siitäkin huolimatta, että se on äärimmäisen harvinaista yhtään missään päin maailmaa? Ei tarvitse pelastaa koko maailmaa, mutta oma lapsi on ihan kiva pitää hengissä.
tuhannet ovat sairastuneet.
Olisi pitänyt laittaa avaukseen kiinalaisnaistenKIN .....
Voikohan tämä sama ongelma putkahtaa myös suomalaisten vauvojen ongelmaksi?
Imettäminen kannattaa missä tahansa maassa, äidinmaito on vastasyntyneelle se paras ja turvallisin ravinto (poikkeuksena tietty narkkarit, ja tiettyjä sairauksia sairastavat joilla lääkkeitä sairauksiin)
Imetystä kannattaa jatkaa vuoden ikäiseksi
valitettavasti kaikki ei voi. Itselläni toisen lapsen kanssa maito tyrehtyi kolmessa kuukaudessa vaikka esikoisen kanssa sain imetettyä vuoden...
työpäivätkin on kai pitempiä kuin täällä. Vaikea yhtälö.
Jos ei ime niin ei ime ja jos pumppaamalla ei heru niin ei heru......... Älkää viittikö taas jauhaa paskaa
siellä ei imetyskulttuuria ole lainkaan koulutetummalla väellä (maaseudusta en tiedä) mutta koulutetummat naiset olivat 100% sitä mieltä, että imetys pilaa rinnat : (
Mailmalla yleisesti uskotaan että imetys pilaa rinnat ja eivät ole sitten enää isukkia kiinnostavat leikkikalut.
Matkusta ap ja lue, niin tiedät jotain.
nyt ap vielä, että kiinalaliset on kaikki sectioäitejä eivätkä äitejä ollenkaan ja näille jotka eivät imettäneet oli oikein, että vauvat kuolivat.
politiikalla, korruptiolla, kiinan elintarviketeolisuudella ja -turvallisuudella, työlainsääsännöllä (tai siis en olemattomuudella), maan kulttuurilla ja lapsen hoitamisen kulttuurisilla käytännöillä ei varmaan ole mitään tekemistä tän asian kanssa, vaan nyt kun ne on lukenut nää av:n viisaat sanat niin kaikki 300 miljoonaa kiinalaista naista alkaa nyt varmaan imettämään.
miten musta tuntuu, että kiinan ongelmat ei imetyksellä selviä. ehkä niiden kannattais myös olla tappamatta tyttölapsiaan?
tää korvikejuttu koskee varmaam koultetumpaa väkeä, köyhillä tuskin on varaa korvikkeeseen.
sähän voit ap meilata kiinan hallitukselle, että se säätää vuoden äitiyslomat ja imettämisen pakollisiksi. ne varmaan suostuu oitis ja se pakottaminenhan niiltä tunnetusti onnistuu hyvin.
Vai että kantsis imettää. Maailma pelastettu. Kantsimisesta se varmaan onkin kiinni...