Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tässä mielenkiintoinen juttu Venäjän vihjeistä Suomelle. Mietin vaan, miten Venäjän mielenkiinto riittää tälläseen

Vierailija
25.09.2025 |

Jutusta puuttui, kun Tarja Halosen lapsuuskuva oli Putinin pöydällä

 

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011499628.html

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
25.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vähän ehkä lapsellisen ylimielistäkin. 

Vierailija
2/5 |
25.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valta, valta ja valta, se on ollut kai aina Venäjän - Neuvostoliiton - Venäjän hallinnossa tärkeintä. Stalinilla oli käytäntö, jossa valtiovierailuilla tarjoilijat pitivät huolen, että kaikilla oli aina täysi vodkalasi edessään, ainoa vain Stalinille itselleen tarjoiltiin joka toinen lasillinen kirkasta vettä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
25.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

tyypillistä ryssssän ketkuiluahan tuo kaikki on.

Vierailija
4/5 |
25.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

mikä ihme se on jos Halosen lapsuuden kuva olisikin ollut, pedo mikä pedo ja ehkä fantasioi....

Vierailija
5/5 |
25.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Venäjällä se on kulttuuri tyyli. Periaatteessa jo Iivana Julman ajoista lähtien niin tällainen valtapeli on ollut trendi. Nykypäivänä tarkoittaa sitä, että ketkuilu on ainoa keino, jos et osaa mitään muuta tai jos kulttuuri / valtio tasolla sinulla ei ole muulle maailmalle mitään annettavaa.

 

Vähän kuin omien toimien takia syvälle syrjäytynyt ihminen. Ensin et osaa, sitten kun muut eivät halua asioida kanssasi, et hyvitä asioita vaan valitset ikuisen ketkuilun tien. Ja tässä ollaan. Venäjä on kusettajien ja pelleilyn läävä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä kuusi