Kirjolohi vai lohi?
Kumman otat kaupasta. Voit perustella. Luomu vai ei-luomu.
Kommentit (15)
Lohi.
Kirjolohi maistuu lähes poikkeuksetta mudalle. Vaikka osa sitä ihan periaatteesta ylistääkin.
Yleensä otan kirjolohta koska sitä on aina saatavilla täällä syrjäkylilläkin. Mielestäni lohi on kyllä parempi, ja otan sitä kaupungissa käydessäni. Mutta paras kaikista on kuha, ja hinta sen mukainen, joskus ostan sitä ja onneksi saa silloin tällöin itsekin uistelemalla.
Kirjolohi on jotenkin kuivaa ja mautonta, en tykkää. Ostan mehevää kassikasvatettua lohta vaikka siinä väitetään olevan vaikka mitä myrkkyjä. En tiedä miten paljon noissa myrkkyväitteissä on perää, itse en ole havainnut vielä mitään huonoja vaikutuksia.
Joku valkoinen kala missä ei ole ruotoja
Vierailija kirjoitti:
Lohi.
Kirjolohi maistuu lähes poikkeuksetta mudalle. Vaikka osa sitä ihan periaatteesta ylistääkin.
Minusta lohi on mauton kuiva joskus ja kirjolohi maistuu jollekin, on kivan rasvainen kala.
Kirjolohi on mun suosikki. Se onnistuu aina.
Laitoinkin ton ruokaiseoiden listalle nyt taas
Kuha, lähikaupassa on ajoittain kuha fileitä, ai että on hyvää.
Valkoinen kala olisi parasta, mutta yleensä kalliimpaa kuin kirjolohi. Harvemmin kaupasta saa oikeaa lohta. Yleensä se on ällörasvaista kassikasvatettua Norjanlohta, jota en osta kuin 6€/kilo.
Kuha, mutta sitä ei saa kaupasta 😃
En maista eroa lohen ja kirjolohen välillä ja en ole koskaan saanut mudan makuista kirjolohta. Kirjolohi on yleensä suomalaista ja ympäristöystävällisempää (jos sitä arvostaa).
Kirjolohi, mutta hinta ratkaisee.
Lohen ja kirjolohen väliltä valitsen kotimaisen kirjolohen. Ennen lohi oli arvokala, nykyinen norjanlohi on aika bulkkikamaa. Myös WWF suosittaa suomalaista kirjolohta.
Jos hinta ei ratkaise, ostan kuhaa tai siikaa, ne ovat mielestäni parhaimman makuiset kalat. Myös taimen ja nieriä päätyvät usein ostoskoriin.
En ota kaupasta mitään, koska en ole myymälävaras. Menen kassan kautta ja maksan ostokseni.
Makrilli on aina makrilli