Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vinkkejä ylipainoisen lapsen ruokavalioon>?

Vierailija
06.08.2011 |

Miten keventää.. miten saada kova makeanhimo vähemmäksi..

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
06.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vähärasvaista lihaa, hyviä rasvoja, täysjyvää, hedelmiä. Jätät karkit ja limut kauppaan. Rohkaise lasta liikkumaan.

Vierailija
2/9 |
06.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esimerkiksi melonia, hedelmäsalaattia ym. Pidä jääkaapissa aina paloiteltuja vihanneksia/hedelmiä ja/tai valmista salaattia syötäväksi. Säännölliset ruokailuajat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
06.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkä ikäinen ja onko kouluterveydenhoidon/neuvolan piirissä?



Säännölliset ruoka-ajat ja lautasmalli käyttöön ( 1/2 vihanneksia/kasviksia, 1/4 perunaa/pastaa/riisiä ja 1/4 lihaa/kanaa/kalaa lautaselle. )



Viahda herkut pienemmiksi tuutti -->eskimopuikko tai mehujää, karkkipussi --> minipussi tai rasia jne. Ja liikuntaa joka päivälle vähintään tunti; voitte käydä vaikka yhdessä kävelemässä/pyöräilemässä

Vierailija
4/9 |
06.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

marjoja, hedelmiä, täysjyväleipää, juusto kevyemmäksi, makeiden jogurttien ja vanukkaiden sijasta luonnonjogurtti+marjat / vauvansoseet tai itsetehdyt rahkat, puuroja, itsetehtyä vispipuuroa, itsetehtyä mysliä ilman sokereita jne. Ruoka järkevää perusruokaa ilman kermoja yms ja aina paljon kasviksia lisäkkeenä, täysjyväpastaa jne.



Ja tietysti jätskit, pullat, limut, karkit rajoitetaan juhlaan ja vaikka yhteen herkuttelupäivään viikossa, mutta silloinkin kohtuullisesti. tulee vääristynyttä siitäkin, jos yhtenä päivänä mätetään kaksi käsin eli "herkkupäivänä" vaikka yksi puolen litran limu, yksi piirakka ja yksi karkkipussi. Ja mieluummin voi herkutella itsetehdyllä marjapiirakalla jne kuin karkilla tai muulla lisäainemätöllä.

Vierailija
5/9 |
06.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mikä ei tietysti paljon lohduta alkuvaiheessa, mutta ehkä on silti lohdullinen ajatus.



Tsemppiä teille!

Vierailija
6/9 |
06.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla on makeanhimo aivan mieletön.

Mä syön tosi paljon melonia, kaikki melonit ovat hyviä, lisäksi laitan salaatin sekaan omenaraastetta = suosittelen.

Juon vihreää teetä, johon laitan makeutusainetta, hermesetaksen tapaista, jota tietty ei lapsille suositella.

Ex-työkaveri laittoi jogurttia jäätelömuotteihin ja lapset söivät niitä jäätelön tilalla.

Katso karppaajien sivuja, siellä on paljon vinkkejä hedelmäsokerista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
06.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo jogurttijäätelön tekeminen on hyvä idea! Meillä tehty helleaikana valion mehukeitoista mehujäätä - saa ottaa joka päivä ja useamman.

Vierailija
8/9 |
07.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Otatte vaikka kärkkipäivän. Jota myös sinä nuodatat! Kotiin ei tuoda herkkuja.



Ja sitten LISÄÄ LIIKUNTAA!!!!



Lapsella ja nuorella pituuskasvu pitää huolta linjoista kyllä aikanaan mutta liikunnan saaminen on tärkeintä. Ei lasta saa laittaa laihduttamaan, laihtuminen tapahtuu kun eletään tavallisesti.



Tai sitten menette lääkäriin, lapsella voi olla vaikka kilpirauhasissa vikaa? Mutta pointti on että lapsi saa liikuntaa ainakin 2 h joka päivä (tekee hyvää myös sinulle)!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
09.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

että laihduttamalla laihduttaminen ei ole lapsen herkälle itsetunnolle hyväksi. Kiinnitä huomiota koko perheen ruokavalioon, ettei vain yhden perheenjäsenen ruokailuja rajoiteta. Muista puhua ruoasta ja ylipainosta niin, että syödään terveellisesti, että pysytään terveenä. Lapsi on aina arvokas ja ihana sellaisenaan. Kokeilkaa yhdessä eri liikuntalajeja niin lapsi löytää mieluisia uusia harrastuksia ja vietätte aikaa yhdessä. Jos lapsi katsoo paljon tv:tä tai pelaa, rajoita sitä. Näin aikaa jää leikkiin ja ulkoiluun.Itse en kovin nuorta veisi ravitsemusterapeutille, koska se vain korostaa ongelmaa. Itse voi toki käydä, jos haluaa asiantuntijan neuvoja ruokavalioon, se voi olla hyödyllistä. Hyvät yöunet myös ehkäisevät liikalihavuutta. Kuinka lapsella on omaa rahaa käytettävissä. Kannattaa kannustaa lasta karkin oston sijasta ostamaan esim. mieluisa lelu, cd, säästämään tms. On hienoa, että huolehdit lapsesi hyvinvoinnista, tsemppiä! t: ylipainoinen nuori nainen

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kuusi viisi