Sinä jolla on aina kotona puhdasta, paljasta salaisuutesi
Itselleni ei siis kerry mitään vaate- tai astiakasoja, vaan ongelma on se että lattialla on aina jotain irtohiuksia, pölyä ym. Keittiön kaapeissa on sormenjälkiä ja seinissä roiskeita. Ei jaksaisi olla koko ajan pyyhkimässä, miten siis saan pidettyä siisteyttä paremmin? Kerro vinkkisi.
Kommentit (48)
Ei kuulu kellekään. Olen tuntematon .
Kellä on aina ihan puhdasta? Eihän noin voi edes elää. Pitäisi olla jatkuvasti siivoomassa
Ei ole mitään salaisuutta. Sitä on vaan viitsittävä siivota.
Anteeksi, mutta mitä teillä roiskuu seinille?
Ap on valinnut vääränlaiset pinnat. Hyvästä ei pienet erotu.
Siivoaminen. Muita salaisuuksia ei ole.
Kyllä sitä pölyä ja roskaa vain kertyy, rutiineihin kuuluu esim aina ruokailun jälkeen pyyhkiä keittiön pöydät ja työpöydät. Ja huomenna sama uudelleen. Ja silloin tällöin perusteellisempi siivous, jolloin tyhjennetään työtasot ja pyyhitään pinnat. Lattioille on kätevä sellainen pieni ladattava varrellinen imuri. Ei tarvitse johtoja viritellä.
Robotti-imuri kiertää kämpän kerran päivässä, kun olen töissä.
Vierailija kirjoitti:
Kellä on aina ihan puhdasta? Eihän noin voi edes elää. Pitäisi olla jatkuvasti siivoomassa
Niinhän se on. Jos haluaa, että kotona on aina siistiä ja puhdasta, niin ihan joka päivä saa olla jotain pyyhkimässä, lakaisemassa ja järjestelemässä. Ei siihen muita konsteja ole. Ainoa mitä voi tehdä, on tehdä sen helpoksi itselleen.
Pesee kätensä, kun kotiin tulee. Ei synny sormenjälkiä.
En ymmärrä noita roiskeita, mutta jos sellainen tulisi, niin pyyhkisin sen heti pois.
Imuroin niin kerran viikossa, ei häiritsevästi pölyä. Irtohiukset kai menevät siinä samalla,koska en ole huomannut niistäkään massiivista ongelmaa.
Mutta miksi sitä nyt pitäisi niin kauhean siistiä edes olla?
Vierailija kirjoitti:
Anteeksi, mutta mitä teillä roiskuu seinille?
Spermaa.
Joka päivä vähän. Vartti ei voi olla liikaa kenellekään.
Asun itse roskapöntössä ulkona ja käyn kotona sisällä vain siivoamassa.
Hanki mattoja ja muita "turhia" tekstiilejä. Keräävät pölyn itseensä eikä sitä siten lennä huoneilmassa niin paljoa.
Pidän joka päivä 10min tehosiivouksen niin koskaan ei romahda asunto ihan hurjaksi.
Siivoan kotiani.