Miksi Suomessa on vallalla velallisen
Ylilurirus opetusmielessä?
Esim. . oikeus ja peruntälulut voivat olla moninkertaiset pääomaan verrattuna. esim. jos 20€ lasku pääsee ulosottoon niin oikeuskulut pelkästään 160€ kuulemma? Siihen sitten perintäluluja päälle niin avot on jo usea satanen.
Jojoo huolimattomuudella ka röyhkeydestä saakin maksaa?
Saa, mutta siinäkin voisi olla jokin järki ja kohtuus?
Lsskuttaja saa peloitella ja pommittaa kirjeilä, vaikka kuinka kauan? Vaikja velka olis lain mukaan jo vanhentunut? Onpas velallisen asia hieno jis pitää oikein itse pitää huolta vielä siitä, että e lsskuteta tai peritä väärin? Hilpeää!
Velallisen pitää selvitellä asioitaan Ihan kun olisi pahakin rikollinen. Muuten saattaa joutua väärän laskutuksen uhriksi? Ikuinen velkavankeus voikin koittaa myös varsin pienellä pääomalla. Vastauksena on sitteb: No mitäs et alunperin maksanut. Hehheh!
Samalla ne oikeatkin säädökset on ihan järjettömiä.
Ainakin tuttavalleni kätköistiin 160€ oikeudenkäyntikulut jokaiseen laskuun ja UO maksu oli aina jotsin 80€, vaikka pääomaa olisi vähennetty vain 10€.
Only in Finland I hope?
Ihmettelenkin että onko velalliselle mitään oikeuksia vadn ainoastasn vastuita siihen, että hoitaa velkansa vaikka 500% lisäkuluilka?
Tämä on hilpeäö!
Vastuullisuutra voisi myös odottaa laskuttajan puolelta ta hehän ovst se järjissään oleva taho, toisin kun se muka mt tyyppi, joka ei maksa laskujaan?
Eikö yritykseltä voisi odottaa asiallista toimintaa eikä jotsin laitonta ta kohtuutonta suhmurointua laskutuksissaan?
Eikö mitään taho valvo tuota tahoa? Saavat periä Mien huvittaa?
Millainen rikos on laskun maksamatta jättäminen?
p.s Kuinka vakavia on muuten rikokset. terveydenhuollossa? Sipii miettiä myös sitä. Ainakin itse olen joutunut mietitään.
Kommentit (2)
No Suomessa sentään ketään ei pakoteta asumaan taivas alla, vaikka olisi ulositossa ja miljoonaveloissa...
Mutta toki täällä moni ostaa ja kuluttaa enemmän kuin tarpeeksi ja jotka voi käydä hyvin kalliiksi, aiheuttaen täysin tarpeetonta hampaiden kiristystä ja stressaamista ja mielenterveyden järkkymistä kun huoli pärjäämisestä ja jaksamisesta painavat 24/7
miten ne lurittelee...