Onko teillä mennyt rahaa
Kommentit (18)
No kuka jumalaade tollasia laskee? Ei harmainta aavistusta paljonko menee mihinkin ja milloin.
Oon ehkä kolme viikkoa sitten käynyt ruokaostoksilla eli aika paljon vähemmän.
En vaan hitto mene sinne porotteeseen. Viime päivät ravinto ollut tomaatteja parvekkeelta, sipulia, ruisleipää pakastimesta ja tonnikalaa purkista.
Tänään ois aikomus käydä vihanneksia ja proteiinivarastoja täydentämässä.
On mennyt. Lomalla olen ollut ja lapsikin asunut tässä nyt kun pääsi armeijasta kesäkuussa. Töissä on valvontaruokailut pieneen hintaan, joten lomilla sitten pitää ostaa kaikki itse.
Olin heinäkuussa viikon lasten kanssa etelässä. Kolme kertaa päivässä ravintolassa plus jätskit sun muut päälle. Joo, on mennyt enemmän vaikka kesäkuussakin olin etelässä, mutta silloin yksin.
Heinä- ja elokuu on kauppalaskut on on muutamia kymppejä, käytännössä kaiken muun ruuan paitsi lihan saa suoraa luonnosta. Ja miksi syödä lihaa, kun voi syödä itsepyydystettyä kalaa.
Jos jäätelö lasketaan ruoaksi niin kyllä on mennyt. Se on se kuuman kesän vero.
Eikös vaihtoehdot "ei" ja "saman verran" ole periaatteessa sama asia, jos rahaa ei ole mennyt heinäkuussa enemmän kuin kesäkuussa? Parempi olisi kysyä enemmän / vähemmän / saman verran kuin kyllä / ei / saman verran.
On kyn pakko ostaa eineksiä. Tässä saunassa, jota kutsuin ennen yksiöksi, jo mikron käyttäminen lisää lämpöä 🥵. Taisin kokata viimeksi heinäkuun eka päivillä. Käyty myös ulkona syömässä, tai ostettu hesestä ja syöty puistossa.
Vierailija kirjoitti:
Eikös vaihtoehdot "ei" ja "saman verran" ole periaatteessa sama asia, jos rahaa ei ole mennyt heinäkuussa enemmän kuin kesäkuussa? Parempi olisi kysyä enemmän / vähemmän / saman verran kuin kyllä / ei / saman verran.
Sori, mun aivot on sulaneet, ei toimi enää...
Mun budjetti on 300 hunttia ruokakauppaan kuussa ja kun se ei ylity, hyvä.
Asuin silloin edellisen hellekatastrofin aikana tiilikerrostalossa yksiössä. Kyllä tarkeni, joku pöytätuuletin taisi olla silloin käytössä.
Kun ilmat alkoivat jäähtyä, niin prkseen mummot aloitti jonkun piirakoiden paistamisen samana päivänä. Kyllä pysyi lämpö seinissä pidempään kuin olisi ollut tarvetta.
On yritetty tehdä ruokaa kolmeksi päiväksi kerrallaan, niin sitä voi sitten mikrossa lämmittää. Kun tekee vaikka ison kattilallisen kasvisosekeittoa, niin siihen voi lisätä yhtenä päivänä vaikka jotain proteiinia, ja toisena päivänä sekoittaa siihen kananmunia ja erilaisia mausteita ja paistaa se pikaisesti pannulla (sai muuten kovasti kehuja ruokailijoilta)
On, koska syöjiä oli yksi enemmän.
Kesähän on siksi kivaa aikaa, kun ruoka ei maksa oikeastaan mitään. Oman maan juureksia ja vihanneksia syöty juhannuksesta alkaen, osa jo säilöttykin. Metsät täynnä marjoja, herukkapensaat odottaa tyhjentämistä jne.
Vierailija kirjoitti:
Jos jäätelö lasketaan ruoaksi niin kyllä on mennyt. Se on se kuuman kesän vero.
Mullakin on mennyt jäätelöä, mutta olen myös "korvannut" sillä jotain muuta eli jättänyt jotain muuta syömättä. Jostain syystä tykkään tosi paljon K-Menun vaniljatuuteista (joissa myös suklaata). Nämä maksaa Cittarissa 0,89 € laatikko, jossa on 6 kappaletta ihan hyvänkokoisia tuutteja. Yhden tuutin hinta on aika mitätön.
On 😭.