Pystytkö haistamaan muurahaisen?
Tekoälyn mukaan noin 20% ihmisistä pystyy haistamaan muurahaisen. Voiko tämä oikeasti olla totta?! Miltä muurahaiset haisee?
Kommentit (20)
Pitäisi nuuhkia aika läheltä ja siinä vaara, että muurahainen menee nenään
Pystyn. Haisee makealta. Leppäkertuilla myös ominaistuoksunsa.
Kykenen haistamaan ja haistan paljon muutakin. Kuulun sentinel-ihmisiin.
Meitä liikkuu joukossa. Toimimme suojelijoina, vartijoina ja sotureina keskuudessamme. Liikumme varjoissa ja turvaamme muiden elämää. Hastan rikollisenkin ja hermostuneen ihmisen usean metrin päästä.
Haistoin kerran palaneenkäryä, huomasin että perskarvani olivat tulessa, sitä se teettää kun kännissä istuu kiukaalle lauteitten sijaan.
Vierailija kirjoitti:
Pystyn. Haisee makealta. Leppäkertuilla myös ominaistuoksunsa.
Mutta miltä muurahaisen haaroväli haisee?
Ihminen haistaa eri hyönteisiä nokallaan.
Mää olen aistinut kaikenlaista vähän nopeammin kuin yleensä ihmiset. Ei siinä ole mitään yliluonnollista, jotkut vain pystyvät "ilmassa" olevia merkkejä tulkitsemaan nopeammin. Esim. voi sijoittaa oikeisiin osakkeisiin sen "häppituntuman" ansiosta silloin kun ne ovat vielä halpoja.
En, mutta muurahainen haistaa minut!
Vierailija kirjoitti:
En, mutta muurahainen haistaa minut!
Tietäisit vaan kuinka monta kertaa paremmin niillä murkuilla se hajuaisti toimii verattuna ihmisiin.
Väittäisin, että ainakin nuorena tiesin, miltä muurahaiset haisevat.
Enää en haista, kun sisäilma ongelmat työpaikalla heikensi hajuaistin. Hyvä, kun pierun haistaa.
Minä pystyn ja muurahaiskeko se vasta tuoksuukin, MUURAHAISILTA. Ant but not bant !
Ei ant vaan aunt. Pystyn haistamaan tätini.
Yes, I can smell the ant. How about You ?
Kokeilin ja nyt se muurahainen on syvällä mun sieraimessani :( .
En pysty, mutta kiinnostaisi myös tietää miltä ne sitten haisevat.