Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tänään rakenneultrassa ja nyt ihan peloissani :(

Vierailija
30.08.2011 |

Sain rakenneultrasta lähtiessäni kertomuksen ultrassa tehdyistä tutkimuksista. Lääkäri ei ultratessaan kertonut vauvassa olevan mitään poikkeavaa. Kertomuksessa kuitenkin luki, että aortan kaaren näkyvyys ei paras mahdollinen. Mitä tuo siis tarkoittaa ???

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
30.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

asennosta/kuvakulmasta/laitteista johtuen aorttaa ei näkynyt kovin hyvin. Ei mitään hätää siis, terve vauvva näillä tiedoilla tulossa rakenneultran mukaan:) Onneksi olkoon ja stressitöntä odotusta!

Vierailija
2/6 |
30.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vauva oli sellaisessa asennossa ettei voi todeta 100% aortan kaaren olevan ok. Pieni marginaali että jotain rakennepoikkeavaa, mutta erittäin minimaalinen marginaali.

Itse pyytäisin uusinta ultran , ainakin jos en menisi yliopistolliseen sairaalaan synnyttämään, kaiken varalta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
30.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

se tarkoittaa, että lääkäri ei nähnyt aortan kaarta parhaalla mahdollisella tavalla, mutta tuon perusteella itse aortan kaaressa ei kuitenkaan ole mitään poikkeavaa.

Vierailija
4/6 |
30.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset


ettei se näkynyt tutkimusteknisistä syistä hyvin.

Vierailija
5/6 |
30.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

... vielä, että on ihan yleistä, että ultrassa jokin osa näkyy hieman huonommin, vauvan asennosta johtuen.

Vierailija
6/6 |
30.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

laakari ei nahnyt aortan kaarta kunnolla, etta voisi sanoa varmasti sen olevan ok.



Ja aortan kaarta taas katsotaan, koska siina oleva ahtauma on yksi suhteellisen yleinen synnynnainen sydanvika (yleensa kuitenkin suht. helposti korjattavissa).

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän yhdeksän