Kuinka kauan teillä kestää yleensä palautua pitkistä noin 10 tunnin lennoista? Ja jos vielä kellonaika ollut matkakohteessa eri kuin Suomes-
Kommentit (10)
Riippuu siitä, kumpaan suuntaan lennetään. Isästä länteen aikaeroon sopeutuminen on helpompaa.
Jos aikataulu on sellainen, että lennon jälkeen pääsee nukkumaan niin olen ok herättyäni. En pysty nukkumaan lennoilla. Länteen päin lentäminen on aikaerolliaesti rankempaa, pääsen kohdemaan rytmiin vasta yli viikon kuluttua. Toiseen suuntaan menee pari päivää.
Esim. USA:an lentäessä käy niin, että noin viikon ajan heräilen 3-5 aikaan, mikä tekee päivistä todella raskaita.
Länteen lentäessä meni pari-kolme päivää
En voisi millään perustella tuollaista ilmansaastuttamista itselleni, en toipuisi varmaan koskaan.
Vierailija kirjoitti:
Riippuu siitä, kumpaan suuntaan lennetään. Isästä länteen aikaeroon sopeutuminen on helpompaa.
Minusta päin vastoin. Aamuvirkkuna en länteen päin lentäessä saa nukuttua oikein ollenkaan. Toki siihenkin tottuu.
Yritän kääntää kelloa jo ennen matkaa. Kunnon päiväunet ja lyhyet yöunet. Itse lennolla ei saa nukuttua kunnolla vaikka matkustaisi bisneksessä.
Menee viikko. Vaikein suunta on lännestä itään.
Länteen päin mentäessä minulla ei ole mitään ongelmia mutta itään päin saattaa mennä muutama päivä kunnes olen kunnolla palautunut.
Riippuu. Joskus on ollut pakko palautua päivässä. Joskus mennyt pari päivää. Ei kai se lento sinänsä mitään vaadi vaan juuri se aikaero.