Miksi monet naiset ovat niin ilkeitä jopa kavereina?
Kun olen aina yrittänyt olla mahdollisimman kunnioittava. Saatetaan nälviä jostain asiasta ihan yhtäkkiä ja vitsin varjolla, että meikkini on vaikka paakkuinen tai näyttäisin nuoremmalta jos lihottaisin pari kiloa, kenkäni näyttävät hassuilta tms.
Mulla ei ole enää voimia hankkia uusia naispuolisia kavereita. Miksei vain voi olla lähtökohtaisesti kunnioittava toista kohtaan? Jos sanon että mussa on ruotsalaista virnuillaan ilkeästi, että et sä ole kyllä 180-senttinen blondi.
Kommentit (100)
Naisen luonteeseen on sisäänrakennettu ilkeys ja kauheus muita kohtaan joka tulee itsekkyyden ja omahyväisyyden mukana mihin joka nainen syyllistyy
Itseasiassa ruotsalaiset eivät ole pellavapäitä vaan suomalaiset ja monella sekin väri tulee purkista. Ruotsalaiset ovat kantasuomalaisia hiukan tummempia iholtaan ja hiuksiltaan. Lisäksi lähes jokaisella ns. vaalealla ruotsalaisella on hiukset lähinnä tummanvaalest tai ruskeanvaalear, ei missään nimessä valkoisen vaaleat niin kuin suomalaisilla.
Vierailija kirjoitti:
Itsehän olet seurasi valinnut.
Millä tavalla tämä vastaa aloittajan kysymykseen? 🙄
Ei kaikki ole samanlaisia. Mun parhaat ystävät ovat miespuolisia. Enkä ikinä ole ollut työpaikalla se tiimintyttöjen kanssa hengaaja.
Vierailija kirjoitti:
Naisen luonteeseen on sisäänrakennettu ilkeys ja kauheus muita kohtaan joka tulee itsekkyyden ja omahyväisyyden mukana mihin joka nainen syyllistyy
Mistä tulee luulo, että on ruotsalainen? Suomenkielisen koulun käymistä ruotsinkielisessä kunnassa ei voi sanoa, että on ruotsalainen varsinkin jos koulu on ollut se fyysisesti lähimpänä oleva lähikoulu.
Olet näitä nälvijöitä viehättävämpi.
Nainen on lapsen kaltainen ja tarkoitettu miehen silmälläpidon alle.
Ei ole harvinaista että nainen on ilkein juuri läheisilleen. Sama koskee miehiä. En kyllä tällaista tajua. Kiva varmaan olla pahana päivänä ihmisten armoilla joiden elämän on pilannut..
Ruotsinkieliset menevät luonnollisesti ruotsinkieliseen kouluun eikä suomenkieliseen kouluun. Sille on varmaan aikoinaan ollut jokin erityinen syy, että miksi on valinnut fyysisesti lähimpänä olleen lähikoulun ja se ei ole ruotsin kieli tai ruotsalaisuus.
Vierailija kirjoitti:
Ei ole harvinaista että nainen on ilkein juuri läheisilleen. Sama koskee miehiä. En kyllä tällaista tajua. Kiva varmaan olla pahana päivänä ihmisten armoilla joiden elämän on pilannut..
Emme me ole läheisiä emmekä tunne toisiamme. Juuri siitä syystä sinulla onkin aivan vääriä ennakkoluuloja, jotka eivät pidä paikkaansa millään tavoin kuten että esim olisin ruotsalainen.
Mihin aikuinen tarvitsee jotain hiton kaveria tai peräti ystävää jopa sydänystävää. Lapset ja nuoret tarvitsevat kavereita mieluummin hyviä kuin itsekeskeisiä.
Jotkut ihmiset ovat ilkeitä. Mulla on kavereina noin 70% naispuolisia, joista kaikki sydämellisiä ja muita kunnioittavia ihmisiä. Samoin ne miespuoliset. Jos joku huomauttelisi ulkonäöstäni, en edes yrittäisi tutustua, suhtaudun kuin tapettiin.
Hirveimmät jutut kuulin "kavereilta" teininä, ja siinä oli molemmat sukupuolet aika huonossa valossa. Tietysti ihmiset kivenkovaa jaksaa muistuttaa että poikien ja miesten laukomat haukut on vaan "välittämistä". Ei paljon lämmitä välittämiset jos saa kuulla olevansa perseetön kummajainen, tai spontaanina "kehuna" lauseen "Sulla on hyvät sääret mutta et oo mikään megabeibe" (tämä silloisen parhaan miespuolisen kaverin suusta, keskustelu ei liittynyt mitenkään minuun tai ulkonäköön mutta oli vissiin pakko päästä sanomaan).
Vanhemmiten oppii kenen kanssa kannattaa vähän aikansa käyttää.
Yleensä ihmiset muuten valitsevat lähikoulun ellei ole jotain erityistä syytä valita kauempana olevaa koulua.
"Kun olen aina yrittänyt olla mahdollisimman kunnioittava."
Siinähän se osittain tulikin heti ekassa lauseessa. Olematon itsetunto, rajattomuus, muiden pakonomainen miellyttäminen, vedät tuolla tyylillä mulqvisteja puoleesi kuin hunaja kärpäsiä. Uhriutuminen pitää nyt lopettaa ja sinun pitää opetella sietämään myös omaa seuraasi. Näin et enää roiku vahingollisissa ihmisissä.
Patoutunut viha näkee monesti ulospäin nälvimisenä.
Niin. Tätä voisi moni käyttäjä kysyä ensin itseltään ollessaan digitaalinen ilkeän naisen arkkityyppi palstatr_llin ominaisuudessa.
Yleisesti ottaen: Mitä suositumpi nainen on [työyhteisö; mikä tahansa yhteisö] miesten keskuudessa, sitä häijymmäksi muut naiset äityvät kiusaajina häntä kohtaan.
Naiset repivät silmät päästä, koska viehättävän naisen pelkkä oleilu reviirillä ärsyttää niin suunnattomasti. Vaikka tuo viehättävä vain hengittäisi ilman flirttailua suuntaan tai toiseen sekä tekisi huipputulosta lahjoillaan/taidoillaan, ei ulkonäöllään - siitä huolimatta naiset myllyttävät ja nillittävät. Koska miehet reagoivat isosti häneen..
Sitä sanotaan sosiaaliseksi lahjakkuudeksi. Mitä ilkeämpi osaa olla, sitä parempia ovat sosiaaliset taidot. Niin se näyttää menevän.
Olen huomannut saman!
Lapsuuden ystäväni nälvii milloin mistäkin, ei toi teidän matka voinut paljoa maksaa, ei mitään järkeä ostaa uutta autoa kun arvo tippuu, viimeksi ihan sattumalta haukkui lempivärini jota mulla oli silloin paljon ylläni. En käsitä. En mä koskaan noin käyttäydy.
Saman olen huomannut muissakin. Jos tutustun uusiin ihmisiin, ne pystyy aluksi olemaan mukavia, mutta jossain vaiheessa se nälviminen alkaa ja mun kiinnostus sellaiseen ihmiseen jää siihen. Siksi aikuisena on hankalaa löytää uusia ystäviä kun ei ihmiset osaa käyttäytyä!
Peilaavat omia epävarmuuksiaan nälvimällä.