Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yksityisen ja kunnallisen päivähoidon ero?

Vierailija
13.08.2011 |

Eli siis mitä eroa näillä on? Muuta kuin se että toinen on yksityinen. Onko fiksumpaa laittaa yksityiseen lapsi, jos ei puhuta rahasta?

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
13.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

pienemmät ryhmäkoot.



Asioihin puututaan paremmin ja herkemmin kuin kunnallisessa.



Lapsilta vaaditaan parempia käytöstapoja.



Miinusta on se, että lapset voivat tulla kauempaa päiväkotiin, eli lapset eivät näe iltaisin toisiaan pihalla, jos haluavat iltaisin leikkiä keskenään, pitää kuskata autolla.



Nämä kokisin erona, lapset aloittivat kunnallisessa ja jatkoivat yksityisessä. TOsin päiväkodeissa on eroja.

Vierailija
2/11 |
13.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pääsääntö kuitenkin on että yksityisen pitää tuottaa voittoa ja siksi säästetään joskus liikaa esim. henkilökunnan määrässä ja muussa laadussa. Yksityisissä on myös kokemattomampaa henkilökuntaa keskimäärin, koska henkilökuntaedut on huonompia.

Yhdistysten ylläpitämät yksityiset pk:t, jotka ei tavoittele voittoa, on usein parempi vaihtoehto kuin puhtaasti bisnesmielessä perustetut.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
13.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

hyviä puolia mitä omistaja raaskii päiväkotiin sijoittaa. On yksityisiä päiväkoteja, joissa yksi iso tila kaikille lapsille ja sen lisäksi ainoastaan pieni nukkumatila lisäksi.

Hoitajia liian vähän jos joku sairastuu, omistaja ei raaski palkata sijaista ja maksaa kahdelle samoista päivistä palkkaa.

Vierailija
4/11 |
13.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapset eivät osaa valittaa niin kuin aikuiset siksi laatuun ei niin satsata yksityisen päivähoidon kohdalla. Tutkimuksissa on myös havaittu että yksityisissiä on keskimäärin ravinnollisesti köyhempää ruokaa, tämäkin johtuu osin valvonnan puutteesta.

Vierailija
5/11 |
13.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pääsääntö kuitenkin on että yksityisen pitää tuottaa voittoa ja siksi säästetään joskus liikaa esim. henkilökunnan määrässä ja muussa laadussa. Yksityisissä on myös kokemattomampaa henkilökuntaa keskimäärin, koska henkilökuntaedut on huonompia. Yhdistysten ylläpitämät yksityiset pk:t, jotka ei tavoittele voittoa, on usein parempi vaihtoehto kuin puhtaasti bisnesmielessä perustetut.

Yksityisessä tosiaan on ollut paljon nuoria työntekijöitä ja kunnallisessa paljon vanhoja tätejä. En tiedä, onko tuo kokemus nyt ollut niin merkittävää: kunnallisen tädit istuvat tuoleilla, eivät jaksa leikkiä, yksityisessä ovat olleet innostuneita ja leikkisiä. Ehkä meillä on ollut hyvä tuuri nykyisen pk:n kanssa, koska olen kokenut, että lapset on otettu siellä paremmin huomioon ja kaikkeen on puututtu enemmän kuin kunnallisessa.

Henkilökuntaa on kyllä enemmän kuin kunnallisessa, suhteessa lasten määrään.

2

Vierailija
6/11 |
13.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jo nopea silmäys esim. leikkitiloihin kertoo paljon.

Onko laadukast tavaraa vai kirpparilta haalitun näköistä. Tuolla käymässäni päiväkodissa esim. kaikki kirjat oli repaleisia kirjaston poistokirjoja, näin tuskin oli tehty ekologisista syistä. Lelut oli likaisia ja pelit käytännössä kelvottomia (pelimerkit puuttui jne.).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
13.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

harjoittelussa, siellä oli 3-kymppinen täysin työhönsä kyllästynyt lähäri, joka kiljui pennuille peräsuolipitkällä.

Omistaja ei piitannut tippaakaan, vaikka leikkipihan aidan ali mahtui useampikin lapsi karkaamaan.

Ja tiloja oli 30 ihmiselle kaksion verran.

Vierailija
8/11 |
13.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kunnalliset päiväkodit omille lapsilleen. Kunnallisissa ainakin tietää mitä saa, yksityiset on aina iso arvoitus, niin paljon riippuu omistajan ahneudesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
13.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

harjoittelussa, siellä oli 3-kymppinen täysin työhönsä kyllästynyt lähäri, joka kiljui pennuille peräsuolipitkällä. Omistaja ei piitannut tippaakaan, vaikka leikkipihan aidan ali mahtui useampikin lapsi karkaamaan. Ja tiloja oli 30 ihmiselle kaksion verran.

tällaista oli lasteni kunnallisessa päivähoidossa: tädit karjuivat lapsille pukeutumisen aikana ja pihalla täti löi lapiolla päähän, jos lapsi ei totellut. Aidan yli on taas karannut tuttuni lapsi kunnallisessa, eikä sille asialle olla tehty yhtään mitään. Jatkossakin saattavat karata siis.

Lasteni yksityisessä pk:ssa on kolme ryhmää, joille jokaiselle oma (iso) huone. Pihatila on sellainen, että siinä mahtuu leikkimään ja hoitajat pystyvät valvomaan kaikkia pihalla leikkiviä lapsia - ei ole sellaisia kulmia, joihin hoitajat eivät näe tai eivät jaksa mennä katsomaan. Näitä on useissa päiväkodeissa (ei kaikissa, mutta en laittaisi lapsiani päiväkotiin, jossa osa pihasta on talon takana ja jonne kukaan ei näe).

Lasteni pk:ssa myös puututaan kaikkeen, mitä lapset tekevät. Jos tönivät, huutavat, tai muuten ovat ilkeitä. Kunnallisessa aika moni asia menee läpi siinä, että lapset nyt vain leikkivät keskenään.

Päiväkodeissa tosiaan on eroja. Itse olen ollut tyytyväisin tähän yksityiseen, lapset ovat olleet myös kehdessa eri kunnallisessa (toinen lapsi aloitti toisessa ja toinen myöhemmin toisessa). Ensimmäinen näistä kunnallisista oli hyvä ja mukava (pieni), toisessa oli näitä kiukkuisia ja krapulaisen oloisia tätejä.

2

Vierailija
10/11 |
13.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuossa yksityisessä lapset käyvät kuukausittain jossain museossa, leffassa, yms. käynnillä. Muitakin tapahtumia on, joihin lapsia viedään. Toki välillä on ihan normaalia arkea.



2

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
13.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksityinen päiväkoti voi olla todella hyvä, jos sitä ylläpitää omistaja tai yhdistys, jolla on motiivina tarjota lapsille mahdollisimman hyvää hoito. Tällainen yksityinen on selvästi parempi kuin keskiverto kunnnallinen.



Mutta sitten on taas paljon yksityisiä päiväkoteja, joilla on pulaa rahasta. Tällöin se voi näkyä esim. siinä, että tarvikkeet ja ruoka ovat selvästi huonompia kuin kunnallisessa ja myös henkiökuntaa on selvästi vähemmän (periaatteessahan henkilökunnan määrälle on normit, mutta jos sijaisia ei palkata ja joku on paljon pois, niin tämä näkyy). Yksityisessä päiväkodissa myös aukioloajat voivat olla lyhyemmät kuin tavallisessa kunnallisessa.



Käy tutustumassa mahdollisiin päiväkoteihin ja kysely myös henkilökunnan määristä ja ennen kaikkea siitä, miten toimitaan, kun joku vakihoitajista on sairaana/lomalla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä kaksi