Tytölle nimi, enkä tykkää mistään!
Tilanne on sellainen, että pitäisi keksiä tytölle nimi. En tiedä, mikä mussa on vikana, kun en oikein tykkää mistään naisten nimistä. Kaikki on ihan jees, mutta mikään ei ole sellainen, että "tämän haluan tytölleni!". Pojalle keksisin paljon vaihtoehtoja, joista aidosti tykkään. Toivoisin siis saavani jotain nimen keksimisapua täältä...
Plussaa olisi, jos nimi olisi melko perinteinen tai istuisi ainakin hyvin suomen kieleen. Ei silti mielellään mikään tämän hetken tusinanimi, jota on kaikilla (Aino, Sofia, Aava, Aada). Toisaalta, jos nimi on tosi kiva, ei sen yleisyyskään haittaa. En tykkää prinsessanimistä tai keksityistä väännöksistä.
Nimiä, jotka on mun mielestäni "ihan jees", ovat esim. Anna, Anni, Annika, Anniina, Roosa, Sonja, Saara, Neea, Iiris, Iines, Katariina, Katriina, Kaisla, Eveliina, Elisa, Elina, Maija, Marianne, jne. jotta saatte vinkkiä millaisista suunnilleen tykkään. Mikään noista ei kuitenkaan iske siten, että se valittaisiin oikeasti. Olisin kiitollinen nimivinkeistä! Kun lukee nimiluetteloita, mikään ei oikein nouse esille. Huoh.
Kommentit (363)
Ota kalenteri, sulje silmäsi, avaa kalenteri sattumanvaraisen kuukauden kohdalta ja tyrkkää sormesi sattumanvaraiseen kohtaan, avaa silmäsi ja valitse nimi siltä päivältä johon sormesi osui.
Meillä on Enni. Se oli mielestäni hyvä. Lyhyt ja helppo sanoa, enkä tuntenut ketään samalla nimellä. Paitsi aapisten nallekarhun ,mutta itse pidin aapisesta. Tyttö myös näytti hieman siltä. Miltä oma tyttösi näyttää? Ei nimeä voi ennen sitä tietää.
Googlaa tyttöjen nimiä, ja katso iskeekö joku silmään :)
Virolaisperäinen Rosmari.
Marianna. Elise. Helinä. Helena. Helle. Heli. Suvi. Terhi. Terhikki. Sannamari. Sallamari. Meri. Merituuli. Merimaija.
Ehdotan nimeä Reija. Kuulostaa miehen nimeltä Reijo, eikä ole järin prinsessa. Pirkko voisi käydä myös. Jos pelkäätte, että lapsi on kuitenkin ärrävikainen ja sukunimessä on ärrää jo kylliksi, niin sitten Eija tai Eila.
Tuulia on kiva. Heti hyvä ehdotus, kiitos :) Laitan listalle.
Marianna ja Meri, tykkään myös näistä. Merimaija, hehe, ehkä ei :D
-ap
Meillä on janna ja jos tulee toinen tyttö siitä tulee Joanna.
Kaisa tai Kaisu? Tunnistaa helposti naisen nimeksi, muttei ole yleinen.
Lotta, Milla, Hilla, Pipsa, Sanni, Minttu, Iita, Peppi. Perusnimiä, mutta ei ihan tavallisimpia ja tällä hetkellä ei niin pinnalla.
Hiiteen Merimaijat sun muut Mehumaijat. Lapsesi nimi on Mungo-Anna.
Annabella, Aalia, Anmari, Eevi, Eve, Elli, Ronja, Rania, Riina, Ria
Lotta on myös harkinnassa, kiitos. :) Kaisa ei iske.
- ap
Mila, Minka, Meeri, Beeri, Bea, Naomi, Nala
Ronjasta tykkään muuten, mutta en ehkä halua suoraa sidosta satuhahmoon. Riia, hmm. Ehkä ennemmin Kiia? Liian auto? :D
- ap
Piu, Pau, Eeli, Reeta, Mea, Sinna, Jatta...
Tuulia,
hei Tuulia, tuuliiia , tuuuuliaaa tei. Lempinimenä ... liia.