Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Parhaat vinkit matkailuun?

Vierailija
02.08.2011 |

Pakkaaminen, mistä tietää että on kaikkea tarvittava määrä mutta ei liikaa? Ikuisuuskysymys.

Entä matkavaatteet? Kun täällä on talvella jopa 30 pakkasta ja matkakohteessa saman verran lämmintä.... ?

kaikki muutkin vastaukset ovat tervetulleita :)



Otetaan tälläinen kooste joka toivottavasti helpottaisi muita matkailijoita. me äidit kun olemme monen alan asiantuntijoita :)

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
02.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu missä yöpyy, hotellissa vai apartmentissa tms.



Itse pakkaan aina mahdollisimman vähän mukaan. Sukat, paidat ja alusvaatteet voi pestä itsekin, hotellissa lavuaarissa :) tai hotellin pesulassa ja apartmenteissa on usein pesukone.



Käsimatkatavaroihin pakkaan välttämättömät tavarat joita ilman ei tule toimeen, ihan siltä varalta jos matkalaukku ei tulekaan perille. Välttämättömiä ovat luottokortti, passi, puhelin, puhelimen laturi, hammasharja, -tahna ja dödö.



Kohdemaasta voi ostaa kaiken mikä unohtuu tai mitä matkan aikana huomaa tarvitsevansa.



Puhelimeen tallennan kaikki tärkeät numerot esim hotelli, luottokorttien kuoletus jne. Samoin pistä puhelimen navigaattoriin hotellin, lentokentän jne muiden kohteiden sijainnit. Syötän myös valuuttalaskuriin kohdemaan valuutan kurssin. Käteisen vaihdan etukäteen Forexissa.



Tavoitteena on saada matkalaukku niin kevyeksi mennessä, että takaisintullessa ei tule ylipainoa vaikka olisi shoppaillut enemmänkin.

Vierailija
2/3 |
02.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ota yhteensopivia (väri, tyyli jne) vaatteita mukaan, näin voit esim hellemekon päälle laittaa neuleen jos tulee viileä. Pikkupyykkiä voi pestä hotelin lavuaarissa, 2 vkon lomalla kannattaa harkita 1-2 koneellisen pesemistä/pesettämistä, ettei tarvite kaikkea raahata kotoa.



Ota semmoista mukaan, mitä ei tod näk löydy helpolla lomakohteesta, muut unohtuneet voi ostaa. Esim me otamme kenkiä ja housuja/sortseja mukaan, niitä on meille vaikea löytää, paidat ovat helpompia.



Kaikki mahdollinen matkalaukkuihin. Helpompi matkustaa, kun käsimatkatavat ovat kevyet, mutta älä liioittele. Kamera, passi, rahat, yksi vaatekerta, lukemista ym käsimatkatavaroihin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
02.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

otan aina vähän liikaakin vaatteita mukaan, ja tosiaan, otan varavaatteet mukaan (etenkin alusvaatteet koko perheelle) käsimatkatavaroihin, yms tarpeellista jos matkalaukku häviääkin matkalla perille.



Otan lisäksi aina etelään mukaan kylpyhuoneen ammeen liukuesteen (ei vie tilaa, eikä paina paljoa matkalaukussa) koska ainakin etelänkohteissa se kylpyamme on aina yliliukas, usein myös kylpyhuoneen lattia, enkä halua lapseni loukkaantuvat, kun ovat aika villejä sählääjiä muutenkin. Lisäksi otan aina keittiörätin mukaan (wettex) ja pieneen muovipulloon fairya, jotta voin ovet ja pinnat pyyhkiä hotellihuoneessa puhtaaksi, koska vaikka muuten olisi vaikka miten hyvin siivottu huone, aina jää näiltä siivoojolta mm. keittiönkaapin ovet, ja muut ovet, sekä usein muutkin pinnat likaisiksi, yöks! siellä on sadan edellisen asukkaan lasten rasva-sipsi kädenjäljet, joten haluan pyykiä ne pois. On heti siivompi huone.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi seitsemän