Soinia ei nähtävästi saa hallitukseen kirveelläkään
"Jyrki Katainen kertoi tiedotustilaisuudessa, että perussuomalaisille tarjottiin erivapauksia EU-politiikassa, mutta puolue ei silti halunnut lähteä yhteistyöhön. "
Kaikkensa noi muut puolueet tekee, mutta kun vastuunkantaja ei löydy niin sitä ei löydy.
Kommentit (23)
Soini piikittelee mielummin puskista, kuin menee tuuliselle paikalle vastuunkantajaksi.
Soini piikittelee mielummin puskista, kuin menee tuuliselle paikalle vastuunkantajaksi.
että Soinilla itsellään olisi kanttia ja taitoakin, mutta se muu porukka. Kelle siellä voisi hallitussalkusta antaa vastuun?? Ei sillä populalla kehtaa mennä tekemään päätöksiä, joissa pitäisi ymmärtää useampaa kuin yhtä näkökulmaa.. Ihan oikea ratkaisu, vaikka pääseekin nyt taas piikittelemään oppositiosta.
että Soinilla itsellään olisi kanttia ja taitoakin, mutta se muu porukka. Kelle siellä voisi hallitussalkusta antaa vastuun?? Ei sillä populalla kehtaa mennä tekemään päätöksiä, joissa pitäisi ymmärtää useampaa kuin yhtä näkökulmaa.. Ihan oikea ratkaisu, vaikka pääseekin nyt taas piikittelemään oppositiosta.
vaan puhutaan paskaa suut ja silmät täyteen? Haukutaan muita ja luvataan kuut ja tähdet taivaalta ja samanaikaisesti laitetaan sellaiset ehdot ettei ole mitään mahdollisuuksia joutua koskaan mitään vastuuta ottamaan puheistaan. Tää silmänkääntötemppu päätyy vielä johonkin manipuloinnin oppaaseen malliesimerkkinä.
Ei tää vielä tarkoita mitään siitä, keitä hallituksessa on ja keitä ei.
Perussuomalaisten kansanedustajissa toi on vähän vähänlaisesti ministeriainesta, mutta onhan puolueessa sinänsä muuta, kokeneempaakin väkeä - missäänhän ei edelleenkään sanota, että ministerin pitää olla kansanedustaja.
Ja ei, en ole persu itse, enkä äänestänyt heitä, enkä rehelliessti sanottuna uskonut muidenkaan äänestävän, mutta kun tilanne nyt on tämä niin näillä mennään.
ei ne kehtaa sanoa vaalivoiton jälkeen, että "hyvät ihmiset, olette äänestäneet idiootteja, joille ei vastuuta maan tilasta voida antaa".
Tämä tosin vain mun mielipiteeni, en tunne ketään henk. koht.
ihailtavaa suoraselkäisyyttä eikä mitään munatonta vastuunpakoilua
ihailtavaa suoraselkäisyyttä eikä mitään munatonta vastuunpakoilua
Hän lupasi muuttaa asiat Suomessa. No, eipä muuta..
Mitä erivapauksia EU-politiikassa tarjottiin? Soini sanoi että Perussuomalaiset äänestää KAIKKIA tukipaketteja vastaan. Tuskin oli tuollaista erivapauttaa tarjottu
Niin tarjottiin erivapauksia siten, että voitte äänestää tyhjää, mutta EU-tuet jatkuvat silti eli ehdotti kunnon takinkääntöpolitiikkaa ja eihän siinä ole mitään järkeä. Istuisitko itse päättämässä pedofilian laillistamisesta vaikka saisitkin äänestää tyhjää? Kokoomuksen pitäisi asiantuntijoiden neuvoja kuunnellen irtisanoutua PIIGS-maiden tukemisesta tai tulla edes jotenkin asiassa vastaan, mutta joustoa ei ole pätkääkään.
No nimenomaan ON vastuunpakoilua.
Hän lupasi muuttaa asiat Suomessa. No, eipä muuta..
Ja muut puolueet tulee vastaan niin paljon kuin pystyy mutta ei kelpaa. Se ajatus että kaikki rupeaisivat tekemään niinkuin persut vaatii ja sen jälkeen persut vasta suostuu leikkimään muiden kanssa on absurdi ja naurettava. Sitä sanotaan kuulkaa persut vähemmistöDIKTATUURIKSI.
Ja turha ruveta niillittämään kokoomuksen vähemmistödiktatuurista. Jos muille ei kokoomuksen ehdot käy, hallitustunnusteluja jatkaa toinen puolue. Se on sitä demokratiaa, ja KAIKKIEN on joustettava. Turha väittää ettei Soini kokeneena politikkona tiennyt tätä väsätessään sellaiset ehdot ettei varmasti tarvi hallutkseen mennä.
verrataan kysymystä jossa kuitenkin euroopassa vallitsee harvinaisen suuri yksimielisyys. Joopa joo. Persuääliöt yrittää nyt saada sellaista käsitystä läpi että KAIKKI asiantuntijat blaa blaa blaa. Näinhän se ei todellakaan ole.
jossa urpiainen jokaisessa vaalitentissä lässytti "sijoittajien vastuusta" ja me emme nykymuotoisia tukipaketteja kannata jne jne ja sitten kun ollaan hallitukseen menossa niin äänestetään kyllä tukipaketille jossa sijoittajien vastuu on entisäkin pienempi...!
HYVÄ että joku pitää linjansa, ja mitä nuo erivapaudet olisivat? Tarkoittaako se sitä että PS olisi hallituksessa mutta voisi äänestää vaikkapa tukipaketeille ei --> mikä järki tuossa olisi?! Hallituksessa luodaan ne linjat, ja miksi olla uppoavassa veneessä mukana? Tukipaketteihin valuu ihan turhaan rahaa (tämä jo muualla maailmalla tiedetäänkin, kreikassa harkitaan jo eurosta eroamista jne) ja se kaikki on pois suomalaisten hyvinvoinnista.
Joten vaikka yhdessä äänestyksessä PS saisi sano ei, niin ko. päätös (jonka hyväksyisivät jos hallituksessa ovat vaikka ei:n saisivat äänestää) tarkoittaisi sitä että ne rahat olisivat jostain muusta pois --> säästäjä, leikkauksia jne.
Puskasta huutelu on helppoa, mutta sillä ei mitään muuteta eikä saada aikaan. Näin se nyt vaan on.
Kivempaa maata sohvalla katsomassa toisten päätöksentekoa telkkarista ja vetää kaljaa ja ryynäriä, ja antaa medialausuntoja puhelimessa "kyllä me ois tehty, mutta kun...".
Eu siellä ja eu täällä, joka puolella eu.
"Jos mä en saa tätä, niin sitten en leiki sun kaa ollenkaan. sotken vaan sun leikit täältä sivusta".
Oikeasti jo huvittaa tuo saman lässytys.
Ihan pelletouhua, ihan kuin tässä maassa ei olisi muitakin tärkeitä asioita hoidettavana ja nämä urpot jumittavat vain yhteen asiaan...
Eu siellä ja eu täällä, joka puolella eu. "Jos mä en saa tätä, niin sitten en leiki sun kaa ollenkaan. sotken vaan sun leikit täältä sivusta". Oikeasti jo huvittaa tuo saman lässytys.
Pitää toimia kuten SDP tai vihreät eli mielipide muuttuu aina tilanteen mukaan. Sitä kansa arvostaa.
Tarkoittaako se sitä että PS olisi hallituksessa mutta voisi äänestää vaikkapa tukipaketeille ei --> mikä järki tuossa olisi?!
ajamaan niitä kaikkia muita asioita mistä ovat kovaan ääneen mesonneet. Mä en kyllä ymmärrä mikseivät persut profiloineet itseään yhden asian puolueeksi kun sitä kerran ovat. Minusta muu on äänestäjien pettämistä.
Tarkoittaako se sitä että PS olisi hallituksessa mutta voisi äänestää vaikkapa tukipaketeille ei --> mikä järki tuossa olisi?!
ajamaan niitä kaikkia muita asioita mistä ovat kovaan ääneen mesonneet. Mä en kyllä ymmärrä mikseivät persut profiloineet itseään yhden asian puolueeksi kun sitä kerran ovat. Minusta muu on äänestäjien pettämistä.
Suurin osa perussuomalaisten äänestäjistä halusi nimenomaan parantaa oman kansan elinoloja eli ei rahanjakoa PIIGS-maille eikä maahanmuuttajia. Ei tuo nyt niin vaikeaa ole käsittää mielestäni. Muilla puolueilla on pitkä takinkäännönhistoria ja kansa on jo tottunut siihen, sekö tässä on nyt ongelma kun yksi puolue ei niin halua toimia? Uskon, että tuo vaan nostaa heidän kannatustaan ja huimasti, minä ainakin äänestän heitä jo kuntavaaleissa.
Kiviniemi harmitteli avoimesti myös sitä, ettei yhteistyötä perussuomalaisten kanssa syntynyt. Hän totesi, että perussuomalaiset eivät halunneet kantaa vastuuta.