Todella sinnikäs 4-vuotias uhmaaja!
Kääk, nyt menee hermot..
4-vuotias huutanut tunnin putkeen sitä, kun ei pääse ulos. Ja minä taas en päästä kun ei suostu laittamaan aurinkorasvaa.
Täällä saaristossa on nyt niin kova auringonpaiste ja lapsella vaalea punapigmentti iho, joten rasvaa on laitettava.
En tiedä miten auttaisin lasta tilanteen yli. Nyt hän ei voi antaa periksi, kun on kerran päättänyt että ei rasvaa laita.
Ja minäkään en tässä tilanteessa jousta, koska minusta nyt vain on rasvaa laitettava.
Yleensä yritän keksiä lapselle jonkun tavan, jolla hän voisi "säilyttää kasvonsa", mutta nyt en keksi.
Ei suostu lohdutettavaksikaan, huutaa vaan "avaa ovi".
Tuntuu kurjalta, kun toinen vaan itkee ja itkee ja huutaa, mutta en tiedä mitä muuta tehdä, kuin antaa hänen "oppia läksynsä", että joskus on tehtävä tiettyjä juttuja vaikkei haluaisikaan.
Kommentit (4)
Kiitos kakkoselle,
toi on ihan hyvä neuvotteluvinkki, mutta valitettavasti nyt on kyse kasvoista, joten on vaikea keksiä vaihtoehtoa.
Joku naamari ehkä :)
t. ap
Tsemppiä uhmaajan kanssa!
Meillä kaikista rasittavin tilanne kaikkien näiden neuvottelujen keskellä on kuitenkin se, kun tyttö kieltäytyy kuuntelemasta. Laittaa kädet korvilleen ja alkaa nauramaan/lällättämään, että ei kuulisi mitä yritän hänelle puhua (yleensä on kiusannut pikkusiskoaan, mitä tulen selvittelemään...)
joskus noin tuollaisena 3-5 -vuotiaana. Mun isä otti toisen käteni pois korvalta ja kuiskasi asiansa korvaani. Puhe kuului (mun mielestä tietty valitettavasti) myös pitämäni älämölön yli...
Laittaa kädet korvilleen ja alkaa nauramaan/lällättämään, että ei kuulisi mitä yritän hänelle puhua (yleensä on kiusannut pikkusiskoaan, mitä tulen selvittelemään...)
Välillä tai aika useinkin itselläni "hirttää kiinni" enkä suostu neuvottelemaan. Jotkut asiat ovat tietysti sellaisia, että niistä ei voikaan neuvotella (esim. otetaanko lääkettä).
Nyt juuri muuten keksin sulle yhden neuvottelukeinon: pitkät housut ja pitkähihainen paita ja lierilakki. Lapsi voi valita: suojaako pukeutumisella vai rasvalla.