Äiti rentoutuu kotona ja lapset on hoidossa
Itse nautin pitkistä lomistani mm. siitä syystä, että lapset saavat olla kotona. Toiset perustelevat lasten hoitoon viemistä sillä, että lapsilla on sitten kiva ilta, kun äiti on saanut päivällä omaa aikaa. Tuota en ole ikinä ymmärtänyt. Kyllä lapset saa nähdä välillä väsyneenkin äidin, se on osa elämää. Mulla on ihan oma kategoria näille "äidillä pitää olla oma elämä" -tyypeille. Tunnetteko psyykkisesti terveitä koti-isiä(esim. hoitovapaalla), jotka vievät lapset hoitoon ja viettävät päivisin laatuaikaa itsensä kanssa.
Kommentit (51)
Tarkoitan tässä tapausia esim. lomaa 7 viikkoa, josta lapset hoidossa 4 viikkoa tai äiti "opiskelee" jatkuvasti, mutta tuloksia ei näy ei kuulu. Toiminta on jatkuvaa ja/tai sitä on kestänyt jopa vuosia.
jos isä on hoitovapaalla, hän ei voi viedä lapsia hoitoon. Tunnen kyllä koti-isiä, jotka ovat vauvan kanssa kotona ja vievät isommat lapset hoitoon ainakin muutamana päivänä viikossa.
Itse asiassa miehet ottavat lapsenhoidon huomattavasti lungimmin, miehillä ei liity koti-isyyteen samanlaista pätemisen tarvetta kuin usein naisilla. Itsekin saan päteä töissä, niin kotona ei tarvitse.
Tarkoitan tässä tapausia esim. lomaa 7 viikkoa, josta lapset hoidossa 4 viikkoa tai äiti "opiskelee" jatkuvasti, mutta tuloksia ei näy ei kuulu. Toiminta on jatkuvaa ja/tai sitä on kestänyt jopa vuosia.
kuten vähän taitaa olla noita koti-isiäkin.
että, jos saa päteä töissä, ei tarvitse päteä kotona.
naapurissa heti yksi. Toinen on mun kaverin mies...vie lapset hoitoon vaikka itse lomailee talvilomalla.
miehet jäis niin usein kotiin kuten äidit tekee? Mieti sitä ap...
lapset hoidossa ja olla itse kotona, niin mitä pahaa siinä on.
Kukin tyylillään.
Lapseni on kuollut äskettäin.
Saanko ottaa pesäeroa muista lapsistani vai sinäkö sen määräät mitä minä saan tehdä?
Entä jos toiset lapseni haluaa mennä ja tulla niin kotiinko ne pitää sitoa?
Minulle on ihan se ja sama miten lapsesi kasvatat: olisit jumalauta onnellinen että sinulla semmonen on!
Jos joku vie lapsiaan hoitoon niin mitä se sulle kuuluu?
Kuolemakin on osa elämää. Tartteeko silti omilla valinnoillaan hieroa paskaa toisten silmille?
Jos sulla on hyvä elämä niin olisit onnellinen siitä ja anna toisten olla: ei kaikki tule onnelliseksi samoista asioista kuin sinä.
Ne, jotka ei suo lapsilleen kotihoitoa, vaan priorisoivat omaa hyvinvointiaan: jumppaa ym. liikuntaa, kaupungilla kahvittelua, nettipäiviä tm. kärsivät todennäköisesti psyyken ongelmista.
Hän oli kotona klo 13 ja haki lapset tarhasta kun sulkivat ovia klo 17...nykyäänkin moni isä tekee ihan samaa etkö tosiaan ap ole huomannut? Munkin naapurin mies tulee kotiin klo 14 ja hakee lapset vasta klo 17 kun on ihan pakko...kun viettää vapaata lapset on aina hoidossa!
totta kai tekevät ja vielä räikeämmin! Avaa silmät ap...
miehet jäis niin usein kotiin kuten äidit tekee? Mieti sitä ap...
Tämä oliskin kiva joskus testata. Vahettas osia ihan kertaheitolla. Kiakki isät jäis isyyslomalle viimestään ku vauva on 3kk ja äitit menis töihin. ja tietty isit sit isyyslomat jälkeen olisivat vielä hoitovapaalla. Katotaan mitä isukit siitä tykkäis ja alkaisko kotona olo ahdistaa sen verrran, että vois miettiä sitä lasten hoitoon viemistä...
mutta avaus ei koskenut sinua lainkaan, kuten sun olisi pitänyt ymmärtää.
Ilmenee vastauksista. Ap sanoi olevansa onnellinen. Pitääkö alkaa riehua, jos kalikka kalahtaa?
Mikä siinä on niin kauheeta jos äiti haluaa rentoutua?
Kyllä miehetkin käy kavereidensa kanssa jalkapallossa, golfissa yms yms, eikä kukaan niitä syyllistä. Ap voisit miettiä näitä asioita vähän ennen kun alat tehdä sun päätelmiä
Ilmenee vastauksista. Ap sanoi olevansa onnellinen. Pitääkö alkaa riehua, jos kalikka kalahtaa?
Joo. Tässä on kyllä kysymys ihan siitä, että nykyäänkin naisten asema on vielä mitä n näiden eräiden asennevammasten naisten takia jotka ei voi hyväksyä sitä, että naisella on jotain muutakin elämää kuin lapsen hoito. Joten. Itelläs taitaa olla ongelmia tai ainakin suhteellisen pienet aivot jos olet sitä mieltä, että naiselle ei kuulu rentoutuminen.
Mun tuttavapiirissä joka ikinen mies tehnyt niin ja jopa lomalla ei vain vapailla. Syitä olleet mm harrastukset ja univelka, halu nikkaroida rauhassa ja se ettei vaan jaksa nyt olla lasten kanssa. Kumma kyllä sitä ei kukaan keksi kyseenalaistaa mutta auta armias kun äiti sen tekee..
Vaikka sinulla on rankkaa,on se sitä myös kuolleen lapsen sisaruksilla ja siksi et saisikaan heitä "hylätä" tuollaisessa tilanteessa. Alun shokkivaihe tietysti erikseen..Joka tapauksessa,otan osaa.
Mikä siinä on niin kauheeta jos äiti haluaa rentoutua?
Kyllä miehetkin käy kavereidensa kanssa jalkapallossa, golfissa yms yms, eikä kukaan niitä syyllistä. Ap voisit miettiä näitä asioita vähän ennen kun alat tehdä sun päätelmiä
Äidilläkö vaan on oikeudet?
aikaisintaan klo 12 päivällä, lapset huomattavasti aiemmin...
Mulla oli lomapäivä lauantaina, ja juu, laitoin tenavat mummolle, että sain viettää päivän itsekseni. Tosi kamalaa se varmaan onkin.