Oikeestiko joku väittää pitävänsä sitkeästä ja kuivasta lampaasta? Joka ei maistu juuri miltään?
Lievä villasukan maku mukana. Minä ainakin söin eilen suosiolla sikanautakastiketta ja oli muuten hyvää. Toisin, kuin lammas.
Kommentit (64)
En mä tykkää sitkeästä ja kuivasta lampaasta, mutta tykkään kyllä hyvin valmistetusta lampaasta. Mun piti kokeilla lammaspaistia tänä vuonna, mutta lampaansyöjät lähtivät viettämään pääsiäistä muualle, enkä viitsinyt vain itseäni varten tehdä.
Kuka sellaista väittää? Minä pidän kyllä hyvin tehdystä lampaasta, mutta en usko että kukaan pitää sitkeästä ja kuivasta lampaasta joka ei maistu juuri miltään.
Opettele sinäkin vähän köksää, ap!
Eihän kukaan pidä huonosti tehdystä ruuasta, oli sen raaka-aine mikä tahansa. Opettele tekemään hyvää ruokaa niin kaikki tykkää.
Jos ei osaa niin ei kai sille mitään voi.
Syö vaan sukkiasi.
Olen kyllä syönyt todella herkullista lammasta.
Kuvottavinta mitä on ,on se vihreä rasva joka lampaasta lähtee j.Ja se haju.
Ei lammasta kannata tehdä syödä, vaan karitsaa.
Lidlistä joskus ostettiin ihanaa lampaanfilettä. Grillattiin ja jätettiin roseeksi,nam!
En tiedä miksi 70-luvulla ja sitä ennen syntyneet tekevät jokaisesta lihanpalasta ylikypsän kengänpohjan. Sinne vuokaan kaadetaan kermaa ihan kuin se pehmentäisi sitä lihaa :D
Sitä ei pidä paistaa täysin kypsäksi.
Olen syönyt lammasta monet kerrat. Eipä vielä ikinä ole osunt APn kuvailemaa makuelämystä. Ravintolassa, äidin/miehen/itse tehtynä, aina yhtä herkullista.
Olen syönyt ei niin hyvää kartisanpaistia ja oikein hyvää lampaanviulua.
Lammas toimii parhaiten suolan, valkosipulin ja timjamin kera.
Jos lammas maistuu villalle, niin se on käsitelty täysin väärin jossain vittupaskamaassa, ennenkuin rahdattu tänne ja myyty kalliilla kaltaisillesi idiooteille. Kun lammas nyljetään oikein, niin missään vaiheessa villa ei saa koskettaa lihaa.
Oikein valmistettuna ei kyllä maistu millekään villasukalle eikä ole kuivaa. Söin tänään hitaasti paahdettua lampaan lapaa shawarma-mausteilla. Oli tosi hyvää.
Vierailija kirjoitti:
Kuvottavinta mitä on ,on se vihreä rasva joka lampaasta lähtee j.Ja se haju.
Jos lampaan rasva on vihreää, niin se on lojunut jossain ählymaan lämpimässä kellarissa aivan liian pitkään ennen shippaamista.
Et vain osaa valmistaa lammasta.