Söisitkö Espanjalaisia mansikoita... Saksan kolibakteerikohu mietityttää?
Ostin kaupasta heräteostoksena mansikoita, kun halvalla sai. Kotona vasta aloin katsomaan, että mansikat olivat espanjalaisia. Yleensä en ole mikään nipo tai hysteerikko ruokien kanssa, mutta tuo espanjan kohu pisti miettimään, uskaltaako noita syödä saatika antaa lapsilleen!
Kommentit (40)
en söisi missään tapauksessa raakana vaan keittäisin niistä ihanaa kiisseliä. kun marjoja keittää 10 min niin luulen bakteerien kuolevan.
Olen suomalainen, asunut jo parikymmentä vuotta Espanjassa. Joka kevät mansikka-aikaan (helmi-toukokuu) syön espanjalaisia mansikoita jopa useita kiloja päivässä. Ovat todella edullisia tyyliin 2,50 euroa kahden kilon laatikko ja minusta tosi maukkaita. En yleensä edes pese niitä. Lapsenikin niitä ahmivat ja raskausaikoina söin niitä tavallistakin enemmän kun alkukuukausien pahoinvoinnin takia ei mikään muu mennyt alas.
Vissiin se pitää alkaa sitten omia hautajaisia tässä suunnittelemaan jos ne niin kauheeta myrkkyä ovat. Lapsienikin elämän olen pilannut....
En ymmärrä tällaista hysteerisyyttä vai laitetaanko niihin Suomeen vietäviin mansikoihin jotain myrkkyjä lisäksi. Voisko joku selittää mikä niissä on vikana siis terveyden kannalta katsottuna.
ainakin ne pestisidit millä niitä tuholaisia myrkytetään (niistä saa syöpää) ja sitten se lehmän kakka millä lannoitetaan mansikoita ja vihanneksia (siinä kakassa on EHEC-bakteeri johon voi kuolla)
Tuossa kaksi syytä... Mutta kiva että olet pysynyt hengissä! :)
Kurkkusatsi on voinut saastua myös Saksan maaperällä eikä suinkaan Espanjassa. Ne olivat pudonneet maahan ja niitä oli pesty jollain aineilla Saksan puolella.
Tuossa linkki espanjan kielen taitoisille:
http://www.elpais.com/articulo/sociedad/Gobierno/afirma/hay/pruebas/con…
Kurkkusatsi on voinut saastua myös Saksan maaperällä eikä suinkaan Espanjassa. Ne olivat pudonneet maahan ja niitä oli pesty jollain aineilla Saksan puolella.
Tuossa linkki espanjan kielen taitoisille:<a href="http://www.elpais.com/articulo/sociedad/Gobierno/afirma/hay/pruebas/con…" alt="http://www.elpais.com/articulo/sociedad/Gobierno/afirma/hay/pruebas/con…">http://www.elpais.com/articulo/sociedad/Gobierno/afirma/hay/pruebas/con…;
Muutama laatikko kurkkuja putosi Pohjois-Saksassa mutta ne hävitettiin eikä viety myytäväksi. Espanja yrittää ettei sitä syytetä myrkkykuolemista ja yrittää syyttää Saksaa.
espanjalaisia mansikoita enkä ole ainakaan vielä kuollut niihin...
Olisko kellään laittaa mitään luotettavaa linkkiä noista pestisideistä ja lehmänkakoista. Siis koskien juuri espanjalaisia mansikoita. Muiden Eu-maiden maiden mansikat eivät kiinnosta. Haluaisin ihan mielenkiinnolla lukea, varsinkin kun pieni poikani on ollut "suurkuluttaja" kohdusta saakka.
Saako niitä myrkkyjä pestyä pois vai jätänkö mansikat tästä lähtien kaupan hyllyyn. Eikö suomalaisissa mansikoissa käytetä mitään. Uskalletaanko tänä kesänä Suomen reissulla herkutella sikäläisillä mansikoilla?
espanjalaisia mansikoita enkä ole ainakaan vielä kuollut niihin...
Koskeeko tuo EHEC vain espanjalaisia mansikoita vai mikä juttu se on. Linkkiä...
Espanjassa söin ja oli ihan hyviä
Koskeeko tuo EHEC vain espanjalaisia mansikoita vai mikä juttu se on. Linkkiä...
http://www.vauva.fi/keskustelut/alue/2/viestiketju/1402182/saksassa_tap…
Saako niitä myrkkyjä pestyä pois vai jätänkö mansikat tästä lähtien kaupan hyllyyn.
Itsekin olen miettinyt tätä. Eivätkö ne pöpöt siis lähde pesemällä pois?
keitettyinä. Sama koskee muita ulkomaisia marjoja (poikkeuksena kotimaiset, ruotsalaiset tai norjalaiset).
sen mukaan suurin osa tartunnoista on aikaisemmin saatu ulkomailta, mutta viime vuosina myös kotimaisten tartuntojen määrä on kasvanut. Ei siis ole pelkästään espanjalaisten mansikoiden ongelma, vai? Eikö tämän mukaan myös kaikki muidenkin maiden mansikat ole mahdollisesti saastuneita, myös suomalaiset. Ja yleensä kaikki vihannekset...
Haluaisin vieläkin linkkiä noista Espanjassa viljeltyjen mansikoiden pestisideistä.
Siis jos sen kurkkun kuorii niin onko se silti tappava? Se kurkku, jota espanjalaiset syövät on avomaakurkku. Kukaan tuntemani ei ole edes nähnyt kasvihuonekurkkua. Kerran sitä oli myytävänä eräässä vihanneskaupassa nimellä "hollannin kurkku" mutta muutaman viikon päästä niitä ei enää näkynyt kun kukaan täkäläinen ei niitä ostanut.
Avomaakurkussahan kuori on tosi paksu, joten täällä salattia tehdessä kurkut kuoritaan aina 100%. Voiko se silti olla myrkyllinen? Mitä laatua ne Saksaan viedyt kurkut oli?
Yksi lapsistani on kurkkufani, joten olisi kiva tietää vähän enemmän vai jääkö nekin kaupan hyllylle. Mitä raakoja vihanneksia voi syöttää lapsille hyvällä omallatunnolla? Kuitenkin aina toitotetaan lautasmallista yms..
Kun tietää että espanjassa nuo poimintahommat teetetään laittomilla mamuilla joilla ei mitään tajua hygieniasta
koska ne ovat mauttomia