kreikka ei tule koskaan maksamaan lainaa...tajuatteko?
se on loputon tie. Tulee pyytämään koko ajan lisää lainaa vaan. Ei ole tarkoituskaan että maksaisi velkoja tai järjestelisi asioitaan. ja nämä maat tulevat lisääntymään euroopassa koko ajan.
Kommentit (10)
Mutta sitä varten on olemassa nuo takaukset.
Mutta sitä varten on olemassa nuo takaukset.
Suomi on antanut lainaa ilman mitään takauksia. Ja juuri antavat Portugalille lisää. Kyllä kokoomus hoitaa Suomen rappiolle.
Mutta sitä varten on olemassa nuo takaukset.
Suomi on antanut lainaa ilman mitään takauksia. Ja juuri antavat Portugalille lisää. Kyllä kokoomus hoitaa Suomen rappiolle.
Suomi auliisti on myöntänyt lainaa takauksetta, samoin tosiaan Portugalille. Vasta NYT, kun ovat tajunneet, että rahoja ei koskaan tule, on neuvottelun alla se, että EHKÄ pitäisi vastaisuudessa vaatia jotain takauksiakin. Voii, kyllä Suomelle ja suomalaisille nauretaan!
Jos Kreikka kiristää talouttaan, se ei ikinä pääse devalvoimaan valuuttaansa ja irti eurosta.
Jos Kreikka taas jättää velat maksamatta ja säästöt tekemättä, sitä joko tuetaan tiettyyn pisteeseen saakka (tämä on sitä "vastuullisuutta") tai irrotetaan eurosta (joka sekin olisi Kreikalle hyvä asia).
jos maksamatta jättäminen ei aiheuttaisi mitään?
miksi me suostuttiin. Mitä käy kreikalle jos irrottautuu eurosta? Entä haluavatko sitä? Entä jos eivät irrottaudu niin joudummeko elättämään kreikkalaiset? Miksei Suomi tee vastaavaa? Meillä ollaan vaan eläkeikää nostamassa 5 vuodella? HUi...
Sehän oli tiedossa ennenku sai edes rahaa..
Kreikka on kuin mahdoton murroikäinen teini joka saa aina haluamansa, ja suomi on se typerä isä/äiti joka antaa ilman ehtoja ja vakuuksia ainavaan lisää..
maksaisitko itse "lainan" pois jolle ei olisi asetettu maksuehtoja? esim pankki antaisi sulle 10 tonnin eikä olis mikään pakko ikinä maksaa sitä takaisin niin kuka hölmö maksaisi? :O
Kun vielä käteinen kumppaneineen sen tajuaisi.
olemassa pieni ja kuuliainen maa nimeltä Suomi. Sen johdossa on pölkkypäitä, jotka kyllä haluavat ojentaa auttavan kätensä ja muutaman miljardin.