Uskomatonta. Mikä minussa on vikana, kun en liho.?
Olen pian 37 täyttävä mies ja olen hyvin hoikka, vaikka syön mitä sattua enkä liiku hirveästi. Tietoisesti koitin nostaa painoa. Mittani ovat 178cm/65kg.
Aloin syömään isoja annoksia. Pidin kalorin saannin parin kuukauden aikana Yli 2400 per päivä. Paino nousi kolmessa kuukaudessa 2.5kg. iloitsin jo lihomisesta kunnes yllättäin koitti päivä, kun tuntui, että pissatti normaalia enmmän. Aivan yllättäin yhtenä iltanan huomasin painoni laskeneen lähtö pisteeseen eli taas 65kg. Sinne katosi 2.5kg, että heilahti, vaikka vieläkin jatkan syömistä.
Eli tämä painon nousuni taisi olla silkaa nesteturvotusta.
Miksi en siis liho oikeasti. Jos syön paljon saan vain turvotusta aikaan, joka hetkellisesti näyttää siltä, kun oisin lihonnu.
Kommentit (17)
Vierailija kirjoitti:
Sulla on nopea aineenvaihdunta
Miksi siis hankin pelkkää nesteturvotusta?
Ap
Sehän, että paino laskee toisinaan ei tarkoita ettetkö olisi lihonut. Normaalia nestevaihtelua. Voi hyvinkin kohta nousta takaisin eli todellisuudessa olet lihonut.
En minäkään liho, raskaana ollessa nousi paino sen mitä lapsi, istukka ja lapsivesi painoi, yhtään ylimääräistä ei tullut, neljä lasta ja nuorimmat on kaksoset. Painan nyt yli 50 vuotiaana saman kuin 20 vuotiaana.
Ole iloinen äläkä kitise - me kaikki ollaan sulle kateellisia.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Sulla on nopea aineenvaihdunta
Miksi siis hankin pelkkää nesteturvotusta?
Ap
Saat todennäköisesti liikaa suolaa suuresta ruokamäärästä. Harrasta enemmän hikiliikuntaa niin suolakin menee parempaan käyttöön. Minä esim juoksen noin 40km viikossa ja päälle vielä muuta urheilua. Ei turvota vaikka suolanhimoon saatankin syödä reilusti suolaa.
Miksi sun pitïais lihota? BMI on n. 20 eli ihan normaali.
Sulla voi olla joku imeytymishäiriö. Monet ikänsä hoikat, ns. läpipaskot, ovat olleetkin keliaakikkoja.
Vierailija kirjoitti:
Sehän, että paino laskee toisinaan ei tarkoita ettetkö olisi lihonut. Normaalia nestevaihtelua. Voi hyvinkin kohta nousta takaisin eli todellisuudessa olet lihonut.
Miten niin?
Sulla ei oo ruuhkavuosia,stressiä,unetttomuutta,hormooneja,kilpparia,ferritiiniä,kortisolia.
Mielenkiintoista. Minulla on täsmälleen sama pituus ja paino. Ikää kaksi vuotta vähemmän. Syön mitä vain ja miten huvittaa ja paino pysynyt samana 17 vuotiaasta lähtien. Nuorena harrastin aktiiviurheilua, mutta liikunta on jäänyt jo ajat sitten.
Vierailija kirjoitti:
Onko sulla loisia.
Joskus käynyt mielessä tämäkin vaihtoehto. Mitenköhän asia selviäsi? -#16
Up