Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pidätkö itseäsi yksikielisena, kaksi tai monikielisenä?

Vierailija
04.04.2025 |

Mitä kieliä osaat ja koetko olevasi monikielinen? Itse koen olevani yksikielinen, joka osaa enkkua ja hiukan ruotsia.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
04.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksikielinen. Suomi ja englanti. Tänne olen syntynyt työläisperheeseen, mutta jotenkin englanti tarttui ja kävin kaikki koulut peruskoulun jälkeen englanniksi. Ruotsia en osaa juuri ollenkaan.

Vierailija
2/6 |
04.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oikeasti kaksikielisiä on vähän. Suurin osa suomenruotsalaisista ei pääsisi läpi suomenkielisestä äidinkielen ylioppilaskokeesta. 

Serkku on asui 15-20-vuotiaana Yhdysvalloissa. Silti hän joutui oikoluettamaan engalnninkielisen gradunsa brittivaimollaan. Minunkin japanilainen vaimoni puhuu 25 Suomessa asutun vuoden jälkeen oikein hyvää suomea. Silti kirjoituksesta huomaa, ettei ole kantasuomalainen.

Terveisiä vain kaikille natiivin tasolla vierasta kieltä osaaville teineille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
04.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomenkielinen olen vaikka osaan hyvin englantia, venäjää ja ruotsia ja kohtalaisesti saksaa ja viroa.

Vierailija
4/6 |
04.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen satakieli.

Vierailija
5/6 |
04.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksikielinen, suomi ja ruotsi, mutta englantikin sujuu oikein hyvin. Äitini äidinkieli on suomi ja isän ruotsi, tosin olen isänkin kanssa puhunut aina suomea. Isän sukulaisten kanssa ja siinä ympäristössä taas olen puhunut ruotsia.

Vierailija
6/6 |
04.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pidän itseäni yksikielisenä, koska olen täysin suomenkielisestä perheestä. Puhun sujuvasti englantia ja hollantia, sekä perus ok saksaa, ranskaa ja espanjaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä kahdeksan