Opelahjakeskusteluihin jatkoa: kuinka monen lapsi ITSE valitsee ja vie lahjan?
Meillä lapset ovat itse saaneet miettiä mistä ope voisi tykätä. Äitinä hiukan saatan kommentoida, että mitä hyvää ("suklaan voi aina tarjota muille kahvipöydässä jos ei itse syö") ja mitä huonoa ("ei kai ole allerginen kukille?").
Mutta tosiaan lapsi valitsee ja vie. Haluan, että lapsikin ymmärtää, miten perheenä arvostamme opettajaa ja haluamme kiittää lukukauden jälkeen.
Onko muita, vai miten teillä tuo asia menee lasten kannalta?
Kommentit (4)
Meillä ei ole rajattu kiitollisuutta vain opettajiin vaan lapset ovat itse oma-aloitteisesti porukalla laittaneet lahjaa silloin kun siihen on ollut aihetta.
Ei kovin monta kertaa eikä missään tapauksessa velvollisuudesta joka joulu ja kevät, vaan vain silloin kun opettaja on vaihtunut, ja sama käytäntö vielä ammattikoulussa.
AP itse kyllä ehdottaa lapsille, että veisi lahjan ja avaa keskustelun siitä, mikä olisi sopiva. Ollaan kyllä annettu "perinteistä" lahjaa, mutta niin, että lahja olisi lahjan antajan näköinen ja antajasta opelle sopiva.
Mutta oma-aloitteisuushan tässä on tietysti myös tavoitteena: opettaa noita lapsia huomaamaan muita, kiitämään ja antanaan vaikka pieniä lahjoja.
Kortteja onjoskus tehty itse silläkin uhalla, että menevät roskiin. Aina ei kuitenkaan synny.
lahja valitaan usein yhdessä. Kortin tekee sit lapset itse. Lapsi tietty vie lahjan itse mennessään kevätjuhlaan.
Terv. itsekin ope (joka aina ilahtuu lahjasta, vaikkei se ihan oman maun mukainen olisikaan)
lasten antamat lahjat ja kortit, olemme tehneet sillä lailla, että lapsi on askarrellut jotain äiti ostanut jotain, minkä on arvellut ilahduttavan.
Lapsi on iloinnut kovasti saadessaan antaa lahjat.