Ymmärrän Trumpin Ukrainan strategian vaikka en olekaan varma, onko se hyvä
Kolme vuotta on sodittu, ja lännessä edelleen jaksetaan nojautua niihin 2022 valonpilkahduksiin, jossa Ukraina sai merkittäviä torjuntavoittoja ja jopa vallattua joitakin alueita takaisin. 2023 ja 2024 kuitenkin näytti, ettei niihin voittoihin enää ole paluuta, vaan Venäjä etenee eikä sodan kulkua saada enää käännettyä.
Jos rauhaa halutaan, on myönnettävä faktat rintamatilanteen suhteen ja lopetettava puhuminen ''oikeudenmukaisuudesta''. Sota ei ole oikeudenmukaista. Venäjä saattaa vallata koko maan, jos rauhaa ei tehdä.
Trump on selvästi sitä mieltä, ettei sotimalla tätä enää voiteta, vaan on tehtävä rauha. Siksi Zelenskyitäkin on painostettava siihen, kovinkin keinoin. Tuo on kai ihan järkevä strategia.