Dubrovnikissa lomailleet. Mitä mieltä kohteesta?
Mietin Dubrovnikia, että siellä voisi lomailla. Mitä pidit kohteesta? Plussat ja miinukset kohteesta?
Kommentit (17)
Älyttömän kaunis kaupunki, mutta me oltiin siellä elokuussa ja turistitungos oli kyllä niin paha, että pilasi kokemuksen aika täysin.
Kymmenen vuotta sitten kiva ja autenttinen, mykyään masentava turistirysä, hinnatkin kolminkertaistuneet. Ei tarvitse mennä enää koskaan, ja toivon, että viimeisinkin reissu olisi jäänyt tekemättä.
Vähemmän turistisia vaihtoehtoja, jotka ihan yhtä viehättäviä vanhoine kaupunkeineen on Šibenik, Zadar ja Split.
Vierailija kirjoitti:
Vähemmän turistisia vaihtoehtoja, jotka ihan yhtä viehättäviä vanhoine kaupunkeineen on Šibenik, Zadar ja Split.
Split on kyllä melkein yhtä paha nykyään. Mieti ap Montenegroa, edullisempi ja aidompi kuin suurin osa Kroatian kohteista.
Alhaiselle sosiaaliluokalle ihan ok lomapaikka.
Onneksi kävin niin kauan sitten että ei ollut liioista turisteista haittaa, autenttista Jugoslaviaa :-)
Olen käynyt kaksi kertaa päivämatkalla muualta Kroatiasta, ja se riitti hyvin. Tosiaan paljon turisteja ja ahdasta, sinänsä kaunis vanhakaupunki.
Liikaa turisteja ja kiukkuisia paikallisia. Ehkä voisi olla siedettävä talvella. Syyskuun lopussa ei ollut.
Palijoko h*ora maksaa siellä? Varvi tai koko yö?
Game of thrones pilasi sen täysin. Ennen upea paikka 2000-luvun alussa, nyt karmea turistirysä täynnä turisteihin tympiintyneitä paikallisia.
Pattayalla saa pallit tyhjäksi sopuhintaan ja piukalla naisen vehkeellä.
Nätti kaupunki. Turistipaikoissa on ylensä paljon turisteja, muttei tungos minua ole koskaan haitannut. Jos haittaisi, lomailisin jossain muualla.
Vierailija kirjoitti:
Palijoko h*ora maksaa siellä? Varvi tai koko yö?
Saat 2-metrisen eteläslaavin dildoamaan b-rappusi 500 eurolla.
Käynyt kaksi kertaa. Ekalla kerralla kesällä ja oli virhe, koska ihan liikaa väkeä. Tosin, olin itsekin turisti, joten miksi valittaa.. Toisen kerran kävin syyskuussa ja oli oikein miellytvävä loma. Ei ollut kylmä vaan tosi tosi jees ja oli oikeastaan vaan paikallisia.
Kaunis kaupunki, mutta liikaa ihmisiä. Kivikkorannat.