Kotipuutarhurit joko olete kylväneet kaikki siemenet tai taimet ulos?
Itsellä on muut, paitsi basilikat. Uskaltaiskohan noita ulos laittakaan, asun keski- suomesa.
Kommentit (10)
Helsingissä asutaan, vuokrapalstaa viljellään :)
Ai niin en muitanutkaan, eihän tällä palstalla taida ollakkaan,
omakotitalossa asujia?
tilliä, salaattia, pinaattia ja retiisejä aion vielä kylvää enemmänkin pitkin kesää. Sijaintina Helsinki ja vuokrapalsta täälläkin, sen lisäksi oma piha.
on maassa ollut jo kuukauden verran, ekat salaatit ja pinaatit on syötykin jo. Yöpakkasilla peitin, kun sattu yhdeksi yöksi vielä hallavaara istutuksen jälkeen. Pk-seudulla asutaan.
ei tainut olla ollenkaan yöpakkasia ja mustikatkin säästyi, ihanaa!!!
Ovat kylläkin olleet pihalla taimipurkeissaan jo viikon, joten pärjäisivät varmasti lavassakin... En vaan ole muka ehtinyt.
Itä-Suomessa.
Kasvihuone tai joku muuten suojattu paikka olisi varmaan ideaali.
mutta kylvänkin niitä useammassa erässä viikon välein, jotta satokausi on pidempi
jotain kukkasipuleita laitoin nyt ulos. Saa nähdä nouseeko keväällä mitään vai onko myyrät herkutelleet talven aikana.
toinen kysymys: mihin te saatte ylimääräisen sadon menemään? Tarjosin meidän kaupungissa joillekin tahoille, kuten seurakunnille, joilla on ruokajakelua ja laitoin kylttiäkin tontin eteen, mutta ei menneet ylimääräiset omenat tai herukat. Ostin sitten uuden pakastimen ja sinne kaikki. Aroniat meni yhdelle puolitutulle miehelle, joka tekee niistä itselleen mehua. facebookissa en jaksa ilmoitella. olisikohan jotain muita sovelluksia, joissa voisi tarjota ylimääräistä satoa halukkaille.
Seruakuntien ruokajakeluvastaava sanoi, että kun ei kelpaa enää ihmisille kotipuutarhojen omenat, kun ovat kuulemma niin pieniä (=pienempiä kuin kaupassa) ja voi olla kuoressakin ruskeita kohtia tai lommoja. Pitäisi olla minttiä kuin kaupassa. Olin tyrmistynyt, mutta kai tämä mnee samaan uusuavuttomuusilmiöön kuin kaikki muutkin nykyajan outoudet: ihmiset ovat vieraantuneet luonnosta. Lupasi kyllä laittaa sanaa kiertämään, että jos joku ruokajakelun asiakas haluaisi ottaa vastaan normaalia suomalaista kotipuutarhassa kasvatettua omenaa, niin me toimitamme. Jotkut otti mielellään muutaman, että sai nautiskella tuoretta omenaa, mutta ei halunnut enempää, kun ei jaksaisi tehdä niistä mitään vaikka oli tosi maukasta omenaa ja saisikohan ensi vunnakin. No... ehkä köyhyys suomessa ei ole nälkäköyhyyttä. Nyt on kuitenkin pakastin täynnä satoa, varmaan kaadan keväällä yhden omenapuun pois, kun tulee aina sen yhden puun verran ylimääräistä ja laitan tilalle jonkun muun hedelmäpuun. Kirsikka olisi kiva, meillä on jo yksi, mutta linnut ehtii aina ennen meitä popsimaan kaikki kirsikat.
oikeastaan unohtui eilisen ukkoskuuron jälkeen hakea ne sisälle. Kamala hellehän tässä on ollut ja basilikoille ihan ihannesää tähän asti.
Kiitos muistutuksesta, haenkin ne kohta sisään.
Pavut on kylvämättä, huomenna ajattelin laittaa. Maa lienee lämmin edelleen ja tarpeeksi kosteakin, koska tämäkin päivä on satanut.
Kesäkukkia meinasin kylvää vielä ja uudet retiisit ja salaatit. Kirpat iski helteillä retiisien kimppuun, taitaa eka satsi olla menetetty. Kesäkukkia siksi, että hirmu monet yleensä heinäkuussa kukkivat perennat kukkii jo täysillä ja tuntuu, ettei loppukesälle riitä sitten kukintaa muuten.
Aion laittaa vielä ihan kaupan ruukkuyrttejä maahan kasvamaan ja osan pienessä kasvihuoneessa olevista tomaatintaimista myös ulos.
Kaverilta sain paprikantaimia, jotka ovat vielä sisällä ja aika onnettomia muutenkin, katsotaan tuleeko niistä mitään.
Asutaan Itä-Suomessa.