Homepilkkuja(?) patjassa!
Huomasin että meidän patjassa on sellaisia harmaita pilkkuja. Näyttää siis ihan homeelta, mutta ei haise ollenkaan. Patja on noin 3,5v vanha eikä meillä muutoin ole mitään homeongelmia. Kerrostalossa asutaan, rakennettu 95.
Miten voi olla! Ja pitääkö se nyt heittää heti pois, ei ois millään varaa ostaa uutta just nyt.
Kommentit (3)
sellainen vaneripohjainen, jonka alla on vuodevaatelaatikot. Ollaan kyllä käännetty patjaa niinkuin ohjeissa sanottiin.
Hyi hitto, ei tekis mieli mennä siihen enää ollenkaan! Lapsikin tulee väliin joka yö ja hengittää nyt sitten ilmeisesti niitä homeitiöitä.
Kai se on luotolla hommattava uusi sänky. Huoh.
AP
hengitysteihin. Ihmisestä irtoaa yön aikana uskomaton määrä kosteutta, sen huomaa jos nukkuu superlonipatjalla pelkkää lattiaa vasten.
Ostakaa ihan kokonaan uusi sänky ja patjat.
Pilkut tosiaankin ovat yleensä juuri hometta. Eivät välttämättä haise. Ihminen hikoilee nukkuessaan sen verran, että patjan alusen pitäisi olla hyvin "ilmastoitu", ettei patja pääse homehtumaan.