Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

IL : Nyt puhuu Turun pormestari AFRIKAN TÄHTI - kohusta

Vierailija
07.01.2025 |

Afrikan tähti -lautapelit nousivat Turussa keskusteluun kaupungin apulaispormestarin Piia Elon (sd) kertoessa keskusteluista opetusjohtajan kanssa lautapelistä.

Olemme keskustelleet, onko se sovelias tai tarvitaanko juuri sitä lautapeliä meidän päiväkodeissa, Elo sanoi Iltalehdelle.

Arve kirjoittaa, että kyseinen lautapeli on oman aikansa tuote. Afrikan tähti -lautapeli julkaistiin vuonna 1951 ja se on Kari Mannerlan suunnittelema. Pelaajat yrittävät etsiä Afrikan tähti -nimisen jalokiven.

 

Osa kuvituksesta ei vastaa nykypäivän arvoja ja on hyvä käydä keskustelua miten tällaisia asioita käsitellään, kun opetetaan lapsia leikkimään, Arve kirjoittaa.

 

Apulaispormestari Elon mukaan mahdollista aikataulua pelin poistamiseksi päiväkodeista ei ole vielä asetettu. Keskusteluun on määrä palata lomien jälkeen. Keskustelu pelin soveliaisuudesta nousi Elon mukaan esille varhaiskasvatuksen työntekijän aloitteesta.

Arve kertoo kirjoituksessaan pelien mahdollisen keruun ylimitoitettuna.

Pidän kuitenkin ylimitoitettuna sitä, että pelejä alettaisiin kerätä yhtäkkiä pois.

Ymmärrän apulaispormestari Piia Elon näkemyksen, mutta mielestäni reagointi oli hätäinen, enkä kannata poliittista ohjeistusta päiväkodeille esimerkiksi yksittäisten pelien suhteen, Arve kirjoittaa.

Lautapeli nousi jo aiemmin otsikoihin. Helsingin yliopiston matemaattis-luonnontieteellisen tiedekunnan tasa-arvo- ja yhdenvertaisuusasioista vastaava varadekaani arvioi Iltalehdelle tuolloin, että peli räzistinen.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f8fc99ae-df60-45ad-a35a-4d8412e2fc26

 

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
07.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Osa kuvituksesta ei vastaa nykypäivän arvoja" ( lue wokettajien arvoja )

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
07.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uusi versio on kuvitettu! Keihäät ja lannevaatteet pois :D



https://postimg.cc/zy0Tk2cN

 

Vierailija
4/5 |
07.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaako pormestarokin joukkomurhaa, kuten aloitteen tekijä? 🤔 

Vierailija
5/5 |
07.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

"Osa kuvituksesta ei vastaa nykypäivän arvoja" ( lue wokettajien arvoja )

Näino. Se Afrikan Tähden rosvo olisi päivitettävä mustaksi mieheksi. Vastaisi nykypäivän realiteetteja sekä Afrikassa että Suomessa. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän seitsemän viisi