Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Luuletko kirjoittavasi salassa tuntemattomana?

Vierailija
20.12.2024 |

Ymmärrättekö lainkaan mitä esim VPN tekee, tai virustorjunta. Toki tavallsille pulliaisille tuo riittää, mutta jos tulee tiukka paikka, viranomaiset voivat suomessa selvittää myös VPN yhteyksiä aika hyvin. Operaattorien on nimittäin pidettävä yhteyskirjaa tai millä ne missä kutsuvatkin. Eli sinun kotoasi, olipa kännykkä tai laajakaista, on yhteys verkko-operaattorillesi. Verkko-operaattori tietää tasan tarkkaan mistä liittymästä yhteys tulee.

Verkko-operaattorisi jälkeen voi olla mitä maksettuja VPN-sovelluksia tahansa, ne eivät operaattorin tunnistamiseen vaikuta. Myös sivuston ylläpitäjä näkee IP-numerosi, toki VPN-palvelusi sen todennköisesti vaihtaa, mutta on muitakin tapoja tarkistaa kone.

Tiesitkö esimerkiksi että tietokoneiden prosessorit on periaatteessa numeroitu, niissä on yksilöllinen jälki lähinnä amerikkalaisten tiedustelun vaatimuksesta. Lisäksi on muutama tekniikka jolla katsotaan käyttikset, pöytäkoneissa windowsin rekisterinumero, androidissa kirjautuminen googleen jne jne. Eli et sinä niin anonyymi ole, jos tosissaan aletaan selvittämään.

 

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
20.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsestään selväähän se on ettei netissä ole yksityisyyttä tai tietoturvaa.

Vierailija
2/5 |
20.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin sinä taidat luulla,a

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
20.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ok, edward snow.

Vierailija
4/5 |
20.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin ja siksi mä kirjoitankin sellaista jonka takana uskallan seistä. Joitain kertoja olen tai useita kertoja kirjottanu vaikka ja mitä ja sitten deletoin enkä lähetä. Koska joskus on hyvä päästää höyryt päästä,mutta en niitä ajatuksia silti tänne netin maailmaan jaa,koska niistä sanoista voisi joutua vaikeuksiin. Usein pitää ajatella järjellä ennen kun tekstit lähettää,ottaako vastuun kirjoituksistaan vai eikö kehtaa.

Vierailija
5/5 |
20.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tykkäät rötvätä kikkelisi kakalla,a

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi yhdeksän