Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Poistin Facebookista kaikki kuvat lapsistani ja läheisistäni.

Vierailija
15.04.2011 |

Kuulin vanhalta luokkakaverilta, että toinen luokkakaveri latailee Facebookista kaikkia kuvia omalle koneelleen - huvikseen.



En tiedä, mitä se niillä tekee. Tästedes julkaisen ainoastaan omasta itsestäni kuvia.

Kommentit (60)

Vierailija
1/60 |
15.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

päättäisi sieltä miljoonien jäsenten joukosta ja varmaan miljardien kuvien joukosta valita kuvan mun mussukasta tekemässä lumiukkoa ja julkaista sen ("jossain", missä?) niin mitä olisi se kauhuskenaario mitä tästä voisi meille seurata?

Vierailija
2/60 |
15.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä ole vilkasta mielikuvitusta, kunhan olen tietoinen elämän realiteeteista. Ja se, että sinä et pysty hakkeroimaan muiden kuvia facebookista ei tarkoita sitä, että lastesi kiusaajatkaan ei sitä osaa tehdä. Minä 30 v olen paljon parempi tietokoneen käyttäjä kuin monet 50 v ja väitän että erittäin moni 10 v on suorastaan tietokoneneroja. Eikä sen tarvi olla mikään kauhuskenaario mikä lapsesi/lapseni kuvasta seuraa. Ihan niin yksinkertainen juttu, että joku tuntematon ihminen katselee lapseni kuvia netistä ei miellytä minua. Ja kyllä tämäkin oli kuvitteellinen tilanne, minun lapseni kuvia ei ole facebookissa eikä muuallakaan netissä ja vaikka kuvat olisi suojattu, että vain ystävät saa niitä katsoa voi ystävät näyttää kuvia kenelle tahansa. Ja jos vähän viitsitte lukea vaikka iltalehden otsikoita on siellä aika paljon juttuja näistä kun on kuvia levitelty ties minne. Ja lapset/nuoret ei tiedä eikä ymmärrä että ihmisistä ei saa levitellä kuvia miten lystää kun niiden äidit levittelevät mielivaltaisesti omien lastensa kuvia. Ja vaikka sinun lapsesi ei joutuisikaan kiusauksen/pedofiilin/muun vastaavan uhriksi, hän voi kiusata muita niiden kuvilla ilkeyksissään tai tietämättään. että mietiPPä sinä sitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/60 |
15.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihmisten sinisilmäisyys ja suorastaan typerä tapa suhtautua asioihin. Jopa niin paljon että minulla ei ole lapsia ollenkaan. Ymmärtääkseni vanhempien tehtävä on kasvattaa lapsensa, myös käyttäytymään netissä. Miten lapsi voi ymmärtää, että toisista ei saa julkaista kuvia netissä mielivaltaisesti, jos vanhemmatkaan ei sitä ymmärrä???

Vierailija
4/60 |
15.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka pitää lapsiaan kellarissa. Piilossa pahaa maailmaa

Vierailija
5/60 |
11.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

enkä minä. Omille lapsille (9 ja 11 v) olen tarkasti kertonut netin vaaroista ja kieltänyt kaikenlaisen tunnistettavan tiedon laittamisen.



Te ette ihmiset oikein ymmärrä, miten helppo on käyttää väärin tietoja, joita sieltä saa. Etsin kerran huvikseni tuttuja facebookista, ja löysin hämmästyksekseni monesta nimen, naamankuvan, asuinpaikan ja tykkäämiset ja harrastukset. Ja en ole siis kirjautunut facebookiin. Näiden tietojen perusteella onkin helppo lähteä jäljittämään ihmistä hänen kotikaupungistaan ja numerotiedustelusta. Esim. jos kertoo pelaavansa koripalloa, asuvansa Vantaalla ja nimi ja naama löytyy, niin ihmisen tonkiminen harrastuksen parista on jo helppoa...Niinpä te tai lapsenne voitte saada peräänne jonkun sairaan raiskarivaanijan/pedofiilin (pelkkä valokuva riittää näille vakuuttamaan, että olette heidän loppumattoman ja väkevän rakkautensa kohde ja vain odotatte stalkkeripelastajaanne) , tai joku copypastaa jonnekin porno/lapsipornosivustolle kuvanne, työnantaja kaivelee tietoja ja kas, mitä sieltä voi löytyäkään..



Mutta olkaa vaan rauhassa tyhmän sinisilmäisiä. Netistä ei saa mitään pois, kun sen kerran sinne pistää, kuten täällä on jo sanottukin.

Vierailija
6/60 |
11.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset


Ei sitten ole ihan reilua, että sieltä löytyy äidin lässytyksiä lapsen uhmista tai taudeista tai muista toilailuista, lapsella pitää olla isompana oikeus valita, mitä haluaa nettiin itsestään laittaa. Ja salauksista huolimatta, lukekaa Facebookin säännöt, heillä on oikeus muuttaa siellä mitä vaan milloin vaan, ja todellakaan ei silloin voi olla varma mistään suojauksista.

Pedofiilejä en niinkään pelkää, vaan enemmänkin vaikka

koulukiusaajia, joille tuollaiset jutut voivat olla kultakaivos.


Olisiko kiva jos oman äitinne kaikki selostukset 10 vuoden takaisesta kakan koostumuksesta olisivat olleet sen luokan koviksen luettavissa? Nettikiusaaminen on jo niin yleistä, että jokaisen luulisi miettivän millaisia valokuvia laittaa nettiin,

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/60 |
11.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ennen me ihmiset vasta hurjia olivatkin: osoitteet ja puhelinnumerot oli tapana laittaa puhelinluetteloon!

Vierailija
8/60 |
11.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

laittanut sinne ainoastaan profiilikuvan itsestäni ja nyt jos etsin omalla nimellä googlesta niin löydyn ties mistä hakemistopalvelusta tuon kuvan kera... Eipä tuolla niin väliä mut onneksi en ole lapsista ja muista viattomista sinne kuvia laittanut kun ne kerran pyörii ympäri nettiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/60 |
11.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja mulla taas on vaikka kuin paljon kuvia fb:ssä mutta edes sitä fb -profiilia ei googlella löydä. Pitää osata suojata se profiilinsa ja olla klikkailematta kaikkia kivoja linkkejä.



Ja ihan jokainen finninaama ei pysty noita fb:n suojauksia kiertämään, vaikka täällä hysteerisimmät mammat niin vannookin.

Vierailija
10/60 |
11.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuinka joku ylipäätään laittaa kuvia facebookiin..



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/60 |
11.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luovutat Facebookille oikeudet kaikkiin tietoihin jotka syötät sinne. Facebook saa vapaasti antaa tiedot eteenpäin, sekä myydä niiden oikeudet muille tahoille. Et pysty poistamaan profiiliasi, koska tämä on Facebookin omaisuutta. Annat myös Facebookille oikeudet kerätä henkilötietosi muista lähdeistä (sanomalehdet, messenger-palvelut, jne).



Facebookin käyttöehdot ovat kyllä surkeita siinä mielessä, että kaikki latamaasi tiedot, myös esim. kuvatiedostot ovat Facebookin ja sen yhteistyökumppaneiden vapaassa käytössä, joita ne voivat markkinoida ja levittää eteenpäin. Kukapa haluaisi nähdä vaikkapa lomakuviansa jonkin matkatoimiston internet-sivustolla, ilman mitään ennakkotietoa asiasta?

Vierailija
12/60 |
11.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä ne ovat ne väärät kädet? Hmmm... ehkä ne on jotain sukua perseisille käsille?

En vain taida osata pelätät jotain kauheaa, ennenkuin kerrotte näistä lisää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/60 |
11.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuvat muilta kuin lähisukulaisilta tai siis niiltä kenelle ne kuvat haluatte näyttää. Tietysti oletusasetuksena on, että koko maailma näkee kuvat, mutta sitä pystyy melko helposti rajoittamaan...

Vierailija
14/60 |
11.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ennen kuin ovat itse tarpeeksi kypsiä päättämään laitetaanko vaiko eikö.



Kurjinta on kun teinitytöt laittavat itsestään "heruttelu"-kuvia mitä pienemmissä vaatteissa ja vihjailevimmissa asennoissa... tajuamatta tosiaan sitä että siellä se sitten on - aina.



Facebookin tietoturva on olematon. Minusta on vain älykästä pitää huolta tarkkaan näistä asioista. Vanhemmuus on vähän eri asia tänään kuin 20 vuotta sitten....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/60 |
11.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vähemmistöön, joka pitää lapsiaan ja miestään kotona piilossa, että ei kukaan vaan satu näkemään!

En esittelisi ikinä lapsieni kuvia netissä! Toisin kuin sinä... *ohis*

Mun lapsia on musiikkivideoissa, mainoksissa ja lyhytfilmeissä. Kyllä joku outo hiippari niitäkin kuvia näkee.

Vierailija
16/60 |
11.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsipedofiilit saattaa ladata kuvia itselleen.. ja tuntemattomat saattaa tulla puhumaan lapselle kun näkevät kuvan ja sitä kautta saavat tietää myös lapsen nimen..

Vierailija
17/60 |
11.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ennen me ihmiset vasta hurjia olivatkin: osoitteet ja puhelinnumerot oli tapana laittaa puhelinluetteloon!

Vierailija
18/60 |
11.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuvat muilta kuin lähisukulaisilta tai siis niiltä kenelle ne kuvat haluatte näyttää. Tietysti oletusasetuksena on, että koko maailma näkee kuvat, mutta sitä pystyy melko helposti rajoittamaan...

sellaistakin sattuu. Itse en lähettele kuvia sukulaisillekaan digitaalisessa muodossa. Ainoa, mitä voin lähetellä, on paperiset kiitoskortit, valokuvaamossa otetut ja edustuskelpoiset.

Vierailija
19/60 |
11.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla alkaa olla ajankohtaista lähinnä tuo nuorison oma nettielämä. Mun facessa on heidän kuviaan, jokainen luvan kanssa laitettu. Harvoin päivitänkään heihin liittyvää, oon tainnu ainakin melkein aina kysyä siihenkin luvan.



Tänään käydään läpi fb-kansiot ja saavat poistaa halutessaa kuvansa. Mitään älyttömiä siellä nyt ei olekaan, eikä ole kuin kavereille näkyvissä, mutta silti.



Niin ja pedofiileja tai rikollisia en pelännyt enkä pelkää, enkä kuvien laittamista kadu. Nyt vaan heräsin ajattelemaan tuota nettikiusaamista, kun alkaa yläkouluikä lähenemään.

Vierailija
20/60 |
15.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

etten ikinä ole laittanut lasten kuvia enkä edes maininnut facebookissa et mulla on lapsia.Olen naimisissakin mut en ole maininnut sitäkään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan kahdeksan